11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11
Suplementacja

25-01-2017

Wszystko czego Twój organizm potrzebuje po treningu

Regeneracja po ciężkim treningu jest podstawą prawidłowego rozwoju i postępu każdego sportowca. Bez regeneracji nie ma mowy o jakimkolwiek progresie. Jak ją zatem wspomóc? Po jakie suplementy sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Ogromny ból mięśniowy dzień po treningu. Utrudnione funkcjonowanie. Potocznie zwane "zakwasy", które utrudniają poruszanie się - znasz to uczucie i zastanawiasz się, jak się go pozbyć? Przede wszystkim musisz zadbać o prawidłową dietę, dostarczając odpowiednią dla Ciebie ilość kilokalorii, a także odpowiednio się wysypiać. Jeśli te dwie, podstawowe kwestie, masz "dopięte na ostatni guzik", to spokojnie możesz sięgnąć po suplementy diety, które przyspieszą regenerację potreningową. Pamiętaj, że wszystkie produkty powinniśmy dobrać indywidualnie do własnych potrzeb! Poniżej znajdziesz listę najważniejsze z nich, którymi powinieneś zainteresować się w pierwszej kolejności.


Odżywka węglowodanowa (węglowodany proste i złożone)

Odżywki typu "carbo" wydają się w tym przypadku optymalne, ponieważ bazują najczęściej na maltodekstrynach zaliczanych do węglowodanów złożonych. Jednak posiadają one pewien procent scukrzenia, a więc węglowodany proste siłą rzeczy występują w każdej jej porcji. Wprowadzenie "carbo" do suplementacji pozwala na szybką regenerację zapasów glikogenu, oraz stanowią ciekawe źródło energii dla sportowców prowadzących bardzo intensywne i wymagające treningi.

NAJLEPSZE WĘGLOWODANY:

Trec Max Carb - 1000g
21,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Carbox - 1000g
39,99 PLN
Zobacz Produkt
FA Nutrition Carborade - 1000g
26,99 PLN
Zobacz Produkt

Odżywki białkowe

Białko stanowi bardzo istotny element diety każdego człowieka i dlatego właśnie warto postawić na ich wysoką jakość i pełnowartościowe źródła. Stanowi ono źródło wszystkich aminokwasów, które są niezbędne zarówno dla zachowania sprawnej regeneracji tkanek, ale także ich rozwoju (w tym oczywiście tkanki mięśniowej). Warto sięgać po sprawdzonych producentów, jednak najważniejszym aspektem jest pełnowartościowość danego preparatu. Zatem koncentrat, izolat, a jak ktoś ma wolną gotówkę nawet hydrolizat sprawdzą się znakomicie właśnie po zakończonym treningu, ze względu na ich szybkie przyswajanie (WPC < WPI < WPH – szybkość przyswajania rosnąco w prawą stronę).

TOP 3 ODŻYWKI BIAŁKOWE:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
149,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition That's The Whey - 2270g
219,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Whey 100 - 2275g
219,99 PLN
Zobacz Produkt

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

Aminokwasy rozgałęzione są niezwykle popularne wśród sportowców będących na redukcji (odchudzających się) ze względu na ich silne właściwości antykataboliczne. Prawdopodobnie pomyślisz, że skoro w zestawieniu jest odżywka wysokobiałkowa to właściwie po co jeszcze dodatkowo znalazły się w nim BCAA (przecież białko jest źródłem aminokwasów, w tym BCAA). Oczywiście jest to prawdą, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że w białku występują wiązania peptydowe, które wymagają strawienia by następnie przyswoić uwolnione aminokwasy (nie dotyczy to WPH). Preparaty bazujące na aminokwasach rozgałęzionych występują w postaci wolnej, a więc niemal zaraz po spożyciu porcji mogą być przyswajane i dostarczane do mięśni za pośrednictwem krwiobiegu.

Zastosowanie aminokwasów rozgałęzionych podczas cyklu masowego ma wbrew pozorom sens ze względu na fakt, że przyczyniają się do dodatkowej aktywacji szlaku mTOR. Dzięki nim nie tylko wesprzesz osiągane przyrosty tkanki mięśniowej, jej lepszą regenerację oraz ochronę przed katabolizmem, ale także oddalisz poczucie zmęczenia na treningu. Ich zastosowanie w sporcie jest niezwykle korzystne i właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Warto wspomnieć, że BCAA stanowią około 35-40% suchej masy mięśniowej, więc ich odpowiednia ilość w codziennym jadłospisie jest ważniejsza niż mogłoby się to wydawać. Pikanterii dodaje fakt, że nie są one syntetyzowane przez organizm człowieka, co wymusza ich dostarczanie z zewnątrz (wraz z posiłkiem bądź przy pomocy profesjonalnych suplementów).

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE:

6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
59,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec BCAA High Speed - 300g
54,99 PLN
Zobacz Produkt
Formotiva BCAA Combo - 500g
85,50 PLN
Zobacz Produkt

Kreatyna

Niezwykle anaboliczna substancja, która jednocześnie charakteryzuje się całkowitym bezpieczeństwem stosowania, co zostało już wielokrotnie udowodnione w badaniach naukowych. Stosowana jest w sporcie już przeszło 25 lat i z powodzeniem maksymalizuje osiągane beztłuszczowe przyrosty masy mięśniowej oraz siły fizycznej. Rynek suplementów jest bogatym źródłem wielu odmian chemicznych klasycznej kreatyny. Poza monohydratem bardzo popularne są: chlorowodorek, jabłczan a także cytrynian kreatyny.

POLECAMY:

Trec CM3 Powder - 500g
129,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition Creation - 485g
99,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Creatine Monohydrate - 500g
79,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie:

Dopracowany i odpowiednio zbilansowany posiłek potreningowy praktycznie zamyka kwestię dostarczenia organizmowi wszystkich najważniejszych substancji (może z wyłączeniem kreatyny). Jednak nie każdy jest w stanie spożyć go odpowiednio szybko, by wstrzelić się w tak zwane okno anaboliczne. Właśnie te osoby mogą sobie pomóc wykorzystując profesjonalną suplementację.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech 100% Creatine Monohydrate - 1000g

84,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

6,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Booster Whey Protein - 2000g

219,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak