OSZCZĘDZAJ -15% KOD: SAVE15

Problemy wątrobowe - przyczyny, diagnoza, regeneracja.

Choroba wątroby to dość powszechny problem, który niestety z roku na rok narasta. W niniejszym artykule odpowiem na pytania jakie mogą być tego przyczyny, jak im zapobiegać oraz jak wspomóc jej regenerację.

Wątroba – jeden z największych oraz najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Zapominamy o tym, w ilu ważnych dla zdrowia człowieka wątroba bierze udział i że warto o nią dbać. Ma ona swój udział w wielu procesach, między innymi w magazynowaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, termoregulacji ciała, regulacji stężenia hormonów, wytwarzania i magazynowania enzymów, produkcji żółci, która wspomaga wydalanie toksyn, odpowiada między innymi za pomocą komórek Kupffera za oczyszczenia naszego krwiobiegu z toksyn i patogenów, umożliwia jakiekolwiek wchłanianie oraz trawienie tłuszczy,  oraz wielu innych, bardzo ważnych dla funkcjonowania organizmu procesach. Teraz widzimy jak ważna dla naszego samopoczucia jest prawidłowo „działająca” wątroba!

Skąd jednak biorą się problemy z wątrobą?

W większości wypadków – za wszystko odpowiedzialny jest nasz styl życia, który przypomina „pogoń” za wszystkim tylko nie za zdrowiem. Co raz więcej obowiązków zawodowych, domowych, a więc żeby za tym wszystkim nadążyć, spożywamy co raz więcej kawy, „energetyków”, czy też innych używek. Brzmi znajomo? Chyba każdy to przechodził, ale najważniejsze aby w końcu temu przeciwdziałać, spróbować eliminować sytuacje stresowe, choć jeśli takową sytuacją jest np. to, że kierownik na Was krzyczy w pracy, to nie idźcie od razu do niego i powiedzcie mu co o nim myślicie, bo może się to źle skończyć. Mówię tutaj raczej o tym aby spróbować znaleźć więcej czasu dla siebie oraz na rzeczy, które nam sprawiają radość, a gwarantuje Wam, że ogólne zdrowie – nie tylko wątroby – się poprawi. Wiele razy słyszę: „przecież biorę tabletki na wątrobę, a i tak nie pomagają”. Można by to porównać do sytuacji, w której moglibyśmy wlać nawet najlepszy olej i paliwo do auta, lecz jeśli ciągniemy za nim tonę obciążenia – daleko nie zajedziemy, a na pewno nie na takich obrotach na jakich byśmy chcieli!

Luz psychiczny to jedno – drugie to odpowiednia dieta, która u większości, również nie wygląda najlepiej. U wielu osób wygląda to w ten sposób: rano nie mam czasu zjeść śniadania to złapię coś na szybko, albo moim jedynym śniadaniem będzie kawa z papierosem. Przyjdę do pracy, pokrzyczy na mnie szef, zdenerwuje się i jak sobie przypomnę to zjem jakąś kanapkę.

Wrócę do domu, żołądek będzie się domagał jedzenia, więc zjem prawie wszystko co mam pod ręką i tak w kółko. Oczywiście nie u każdego to tak wygląda, ale pokazuje Wam przykład jeden z wielu z jakimi jako trener miałem do czynienia. Jednak nie odchodząc od tematu – wszelkie używki, stres, oraz nieprawidłowa dieta są głównymi przyczynami problemów z wątrobą, które mogą mieć także związek z nadwagą, podłożem genetycznym, długotrwałym przyjmowaniem leków, czy też stosowaniem sterydów.

Zdrowie wątroby wspierają:

Trec Liver Stack - 60 kaps.
26,99 PLN
Zobacz Produkt
Intenson Ostropest Plamisty Ziarno - 500g
9,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech ALA - 50 kaps.
37,99 PLN
Zobacz Produkt

Objawy problemów z wątrobą mogą być bardzo różne, lecz przeważnie zaczyna się od bólu. Do pełnej diagnozy problemów z wątrobą, potrzebne są jednak badania, które wykonywane są zarówno w przypadku profilaktyki jak i diagnostyki. Powinno się je wykonywać regularnie w połączeniu z innymi badaniami, o czym często zapominamy. Pamiętamy natomiast aby zrobić co roku przegląd auta, lecz główny przegląd jaki powinniśmy stawiać na 1 miejscu – jest ten związany z naszym zdrowiem!  Jakie zatem badania powinniśmy zrobić aby poznać stan naszej wątroby?  Już sama profilaktyka krwi oraz moczu powie nam wiele o stanie naszej wątroby: próby wątrobowe (białko całkowite, bilirubina całkowita, ASPAT, ALAT), płytki krwi, GGTP, fosfotaza zasadowa, HBs antygen, HCV przeciwciała to badania jakie należy wykonać z krwi, natomiast jeśli mówimy o badaniach z moczu – tutaj warto zwrócić uwagę na kolor oraz gęstość moczu, a także obecność białych i czerwonych krwinek, które mogą wskazywać – w zależności od wyników – na różne schorzenia. Oczywiście mamy jeszcze możliwość sprawdzenia stanu naszej wątroby poprzez metody bardziej inwazyjne jak: USG, tomografię komputerową, scyntygrafię, arteriografię, laparoskopię oraz biopsję.

Wątroba jest narządem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wobec czego należy o nią szczególnie dbać. Co zrobić jednak aby poprawić stan naszej wątroby i przeciwdziałać problemom?  Nie bez przyczyny się mówi: „Jesteś tym co jesz” lub dokładniej: „Jesteś tym, co przyswaja Twój organizm”. Zadbajmy zatem aby unikać żywności przetworzonej, bogatej w tłuszcze trans (fast – foody, słodycze), ograniczyć spożywanie alkoholu oraz innych używek, przyjmowania większej ilości leków oraz dbać o eliminację czynników stresogennych.

Wybierajmy natomiast produkty prozdrowotne oraz jak najmniej przetworzone, takie jak warzywa i owoce, dobrej jakości mięsa, ryby, jajka, nieprzetworzone zboża, świeżo wyciskane soki z zielonych warzy, które zawierają dużo związków wspierających pracę wątroby. Dbajmy także o odpowiednie nawodnienie organizmu, prawidłową ilość makro i mikro elementów, a jeśli chcemy jeszcze wspomóc regenerację wątroby, warto byłoby się zaopatrzyć w suplementy takie jak mniszek lekarski, NAC, ostropest plamisty, witaminy z grupy B (wspomaganie detoxu organizmu), magnez, cynk, selen, sylimaryna, witamina C, czy też przeciwutleniacze pod postacią resweratrolu, kurkuminy.

Pamiętajmy jednak, że we wszystkim musimy szukać umiaru i zdrowego rozsądku. Nie rzucajmy się od razu na wszystkie suplementy, które i tak bez odpowiedniej diety wiele nie dadzą. Mają one być jedynie „uzupełnieniem” tego jak będziemy się odżywiać!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Hepa Plus - 30 kaps.

14,99 PLN
Zobacz produkt

Swanson Turmeric 720mg - 100 kaps.

19,99 PLN
Zobacz produkt

UNS NAC - 200 kaps.

29,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść