-20% NA WSZYSTKO*  KOD: CM20
Trening

27-03-2019

Przygotowania do biegania

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jak ważny jest dobór odpowiedniego ubrania oraz obuwia do biegania;
  • jak zaplanować trening;
  • jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka i rozciąganie.

Z roku na rok możemy zauważyć coraz większą ilość osób biegających, czy to zawodowo, czy rekreacyjnie. Jednak zanim rozpoczniemy swoją przygodę z bieganiem, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować zarówno pod kątem kondycyjnym jak i pod kątem odpowiedniego ubioru.

Odpowiedni ubiór oraz obuwie

Mogłoby się wydawać, że do biegania potrzebujesz zaledwie chęci, trochę siły i dobrej pogody. Jednak jeszcze zanim rozpoczniesz bieganie, warto zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór oraz obuwie. Ubranie powinno być wygodne i wykonane z odpowiedniego materiału, które będzie zapewniało odpowiednią termoregulację, odprowadzenie potu i przede wszystkim będzie dostosowane do danej pory roku i temperatury otoczenia.

Bardzo ważnym aspektem jest również dobór właściwego obuwia. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem nie znają idealnej techniki biegania, przez co większe obciążenia będą przekładane na kostkę, kolana, biodra. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać obuwie z odpowiednią amortyzacją (z odpowiednią podeszwą). Należy również zwrócić uwagę na to, aby obuwie wykonane było z odpowiedniego materiału, który również będzie zapewniał przepuszczalność powietrza. Twoje obuwie nie może być także zbyt ciasne, ani zbyt luźne.

Odpowiednie planowanie treningów

Jeśli udało Ci się skompletować odpowiedni ubiór oraz obuwie, czas przejść do zaplanowania czasu trwania i częstotliwości biegania. Dokładnie zaplanuj swój trening biegowy, uwzględniając przede wszystkim możliwości Twojego organizmu. Zacznij od krótszych dystansów, aby z czasem je wydłużać. W pierwszych tygodniach  nie należy zaczynać od razu z pułapu wysokiej intensywności i objętości treningowej, ponieważ Twój organizm może tego nie wytrzymać. Pamiętaj, że bieganie ma być przyjemnością, a nie czymś, co zniechęci Cię do aktywności fizycznej, czy też doprowadzi do kontuzji. Dlatego dobrym wyborem będzie ustalenie na początku 2-3 treningów biegowych w tygodniu po około 45-60 minut i zwiększanie intensywności w kolejnych tygodniach.

izotoniki idealne w trakcie biegania:

Wsparcie stawów z izotonikiem
64,98 PLN
Zobacz Produkt
Trec Endurance Isotonic Sport + Energy Gel
36,98 PLN
Zobacz Produkt
Trec Endurance Isotonic Sport - 20g
1,59 PLN
Zobacz Produkt

Rozgrzewka

Bezpośrednio przed rozpoczęciem biegania, jak przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nie możemy zapominać o odpowiedniej rozgrzewce. Rozgrzewka zawierająca krótki trucht, wymachy nóg, ramion, krążenie tułowia - powinna trwać około 5-10 minut, co pozwoli na przygotowanie mięśni do wysiłku i zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Rozciąganie

Podczas biegania długość pracujących mięśni skraca się, dlatego po zakończonym bieganiu warto poświęcić około 10 minut na odpowiednie rozciąganie. Pozwoli to na przyśpieszenie regeneracji potreningowej oraz będzie zapobiegać występowaniu ewentualnych kontuzji czy przeciążeń mięśniowych.

Podsumowanie

Bieganie - jak i każda inna aktywność fizyczna - to bardzo dobry sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale i dla poprawy naszego zdrowia. Ważna jest jednak systematyczność oraz dostosowanie intensywności treningu do swoich możliwości. Jak to się zwykło mówić: "Nie od razu Kraków zbudowano".

Powodzenia! ;)

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Vitargo Electro-Energy - 2100g

149,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Creatine Monohydrate - 500g

79,99 PLN
Zobacz produkt

BODYPAK Bidon sportowy 700 ml - 1 szt.

12,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak