RABAT -50%  Kod: PROMO50  Sprawdź!
Suplementacja

„Bo zdrowie mamy tylko jedno...” - najważniejsze suplementy prozdrowotne dla osób uprawiających sporty siłowe (część I)

  • 2534 odsłon
  • 0 komentarzy

Suplementacja o działaniu prozdrowotnym jest niestety bardzo często pomijaną kwestią w dzisiejszym świecie kulturystyki. Możemy to zaobserwować zwłaszcza u osób początkujących. Trenując w siłowni słyszymy pytania, które najczęściej odnoszą się do sposobów, w jakie można jak najszybszej zredukować tkankę tłuszczową lub jakie suplementy zastosować i jak dobrać plan treningowy, aby zbudować beztłuszczową masę ciała. Wówczas w ogóle nie zwracamy uwagi na nasze zdrowie. Nie tędy droga!

Nie możemy zapominać o tym, iż w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej dochodzi do obciążenia m.in. naszego układu nerwowego oraz całego aparatu ruchowego, o których funkcjonowanie powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Warto więc zwrócić uwagę na działanie najważniejszych suplementów, które wykazują działanie prozdrowotne.

1. Kwasy tłuszczowe omega-3


Kiedy mowa o suplementacji prozdrowotnej, nie sposób pominąć kwasów tłuszczowych omega-3. Coraz częściej słyszymy o pozytywnych skutkach ich stosowania. Niestety, ale powszechny model żywienia współczesnego człowieka prowadzi do ich niedoborów, kosztem przyjmowania zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-6. Stosunek omega-6 do omega-3 powienien wynosić około 4:1, kiedy w dzisiejszych czasach dostarczamy je w stosunku nawet 30:1. Warto byłoby więc ograniczyć spożywanie produktów, które zawierają duże ilości omega-6, dodatkowo wprowadzając suplementacje kawasami omega-3, gdyż spełniają one bardzo ważne role w ludzkim organizmie. Przede wszystkim wspierają pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Redukują ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, nowotworów, chorób zapalnych stawów, a także chronią przed wystąpieniem zawału lub udaru. Pamiętajmy, iż kształtowanie układu nerwowego każdego człowieka jest istotne już na etapie płodowym, więc bardzo wskazana i zalecana jest suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 u kobiet ciężarnych.

2. Preparaty na stawy


W trakcie wzmożonej aktywności fizycznej nie możemy zapominać o prawidłowym funkcjonowaniu naszego aparatu ruchowego. Stosowanie owych preparatów, chociażby profilaktycznie, będzie miało bardzo pozytywny wpływ na nasze stawy, gdyż zmniejszymy ryzyko kontuzji, poprawimy ich ruchomość i elastyczność, a także wzmocnimy naszą tkankę łączną. Substancje aktywne w nich zawarte to zazwyczaj: białka kolagenowe, siarczan glukozaminy, siarczan chondronityny, kwas hialuronowy, MSM. Oczywiście firmy suplementacyjne nie zapominają o dodatku różnego rodzaju witamin i minerałów, dzięki którym nasz organizm będzie w stanie lepiej przyswoić główne składniki produktu.

3. Lecytyna


Lecytyna odgrywa bardzo ważną rolę w transporcie tłuszczów w naczyniach krwionośnych, ponieważ ułatwia ich sprawne przemieszczanie się w krwioobiegu. Uzupełnienie niedoborów tej substancji bez wątpienia korzystnie wpłynie na poziom cholesterolu we krwi, a także na ogólny stan naszego układu krwionośnego. Dzięki suplementacji lecytyną jesteśmy także w stanie zwiększyć swoją aktywność umysłową, wpłynąć pozytywnie na naszą pamięć, poprawić koncentracje, a także zwiększyć odporność na stres. Polecana jest osobom, które codziennie żyją w pośpiechu i w stresie, mają dużo nauki lub wykonują pracę umysłową. Jest bardzo ważnym składnikiem diety dla ludzi, którzy są zagrożeni chorobami serca i układu krążenia.

4. Cynk


Cynk jest bardzo ważnym mikroelementem dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała, gdyż bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy, w przemianach energetycznych, a także w syntezie DNA oraz protein. Udowodniono również, iż aktywuje on części mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie smaku i zapachu, a także korzystnie wpływa na pamięć. Jest on również konieczny dla prawidłowego działania funkcji rozrodczych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Ponadto poprawia jakość snu i polesza samopoczucie. W kulturystyce zyskał swoją popularność dzięki korzystnemu działaniu w kuracjach przeciwtrądzikowych, które często są konieczne u osób trenujących sporty sylwetkowe. Wpływa bardzo korzystnie na wygląd i jakość naszej skóry. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować zbyt dużych jego ilości, ponieważ z tego powodu mogą wystąpić bóle brzucha i niestrawności.

PRZYKŁAD WITAMINY C: 7NUTRITION VITAMIN C - 250g
PRZYKŁAD LECYTYNY: VITALMAX LECITIN - 200 kaps.
PRZYKŁAD SUPLEMENTU Z CYNKIEM: BIOTECH ZINK MAX - 100 tabl.

prozdrowotne witaminy-i-mineraly
Piotr Hapek
ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Nutrend Flexit Drink - 400g
42,90 PLN
Zobacz produkt
Olimp Gold Lecytyna 1200 - 60 kaps.
23,32 PLN
Zobacz produkt
Weider Zinc Caps - 120 kaps.
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść