SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Zdrowie

27-10-2020

Odejdź od komputera i wykonaj kilka, prostych ćwiczeń dla zdrowia

Daleko nie sięgając każdy z nas siedzi bardzo dużo. Siedzimy podczas śniadania, siedzimy w drodze do pracy, siedzimy w pracy przy biurku. Potem podczas obiadu i przed telewizorem. A żeby tego było mało cały dzień pochylamy głowę, osłabiając odcinek szyjny kręgosłupa podczas zabawy smartfonem. Szereg badań wskazuje, że efektów długoterminowego siedzenia i garbienia się nie odwrócimy godziną, poświęconą na ćwiczenia fizyczne.

Do czego może doprowadzić długotrwałe utrzymywanie pozycji siedzącej?

Ból szyi, zapadnięta klatka piersiowa, sztywne barki nieprawidłowa praca aparatu oddechowego, zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 czy ból odcinka lędźwiowego to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej problemów. Warto więc skupić się na dostarczeniu porcji ćwiczeń fizycznych każdego dnia, które uregulują funkcjonowanie naszego ciała, wzmocnią mięśnie posturalne oraz pomogą utrzymać odpowiednią masę ciała.

Produkty, które mogą cię zainteresować:

Formotiva Mata Treningowa z kółkami 180cm/60cm/5mm
56,99 PLN
Zobacz Produkt
Power System Guma Treningowa Booty Band 4091 Level 1
36,99 PLN
Zobacz Produkt
BodyNetics Zestaw Gum Taśm Rehabilitacyjnych do treningu całego ciała 1-15 kg
69,99 PLN
Zobacz Produkt

Co w takim razie zrobić? Jak mam zadbać o kręgosłup podczas wykonywania pracy siedzącej?

Po pierwsze zadbaj o ruch i odpoczynek dla twoich oczu. Wstań od biurka, wyjdź na spacer z psem, pójdź na pocztę czy po prostu przejdź się dookoła budynku. Świeże powietrze na pewno pobudzi twój mózg do dalszej pracy. Jeżeli nie masz takiej możliwości, najzwyczajniej przejdź się po biurze czy mieszkaniu, a jeszcze lepszą opcją będzie wejście na wyższe piętra aby zahaczyć po drodze o schody. Dzięki temu oprócz dotlenienia swojego ciała podniesiesz temperaturę mięśni. Następnie zadbaj o wykonanie tych kilku prostych, możliwych do wykonania w każdych warunkach ćwiczeń profilaktycznych:

ćwiczenie #1
siedząc na krześle, wyprostuj się i prawą dłonią dotknij lewego ucha, przyciągając ją delikatnie w stronę prawego barku. Następnie zmień stronę

ćwiczenie #2
siedząc, unieś barki w stronę uszu, robiąc wdech a opuszczając je – wydech

ćwiczenie #3
siedząc, wyprostuj plecy i opuść ręce z krzesła, aby swobodnie zwisały. Wykonaj krążenie samymi barkami w tył i w przód na każdą stronę

ćwiczenie #4
prawą rękę unieś przed siebie i wykonaj delikatny skręt tułowia w lewą stronę. W takiej pozycji wytrzymaj kilkanaście sekund, po czym zmień stronę

Zamiast naprawiać kręgosłup, lepiej zadbaj o jego profilaktykę

Gdy spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej jest nieuniknione zadbaj chociaż o wygodę dla swojego kręgosłupa. Dbając o profilaktykę naszego szkieletu podczas wykonywania obowiązków zwracaj uwagę na odpowiednie warunki swojego stanowiska pracy. Krzesło powinno mieć możliwość regulowania wysokości siedziska oraz oparcia z odpowiednim wsparciem dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Skup się na dbałości o kręgi szyjne oraz oczy. Nie zapominaj o poprawnym ustawieniu monitora oraz odległości względem niego. Regulacji powinno być również poddawane samo biurko. Dzięki takiemu zabiegowi zapewnisz odpowiedni kąt w ramionach, barkach oraz nadgarstkach.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Trec Collagen Renover - 350g
57,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Flex Guard - 375g
79,99 PLN
Zobacz Produkt

Zadbaj o systematyczność. To ona jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zapamiętaj! Jeśli chodzi o pracę nad utrzymaniem ciała w zdrowiu i w dobrym stanie, nie możesz robić dni wolnych. Codzienna dawka aktywności, rozciągania, mobilizacji to bezdyskusyjna podstawa. To tak jak z myciem zębów. Czy ktoś podważa codzienną konieczność wykonywania i powtarzania tej czynności? A jeśli dalej twierdzisz, że nie masz czasu, to właśnie w tej chwili zastanów się co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego życia i uniknąć problemów bólowych w przyszłości. Nie czekaj do jutra na zmiany, które możesz wprowadzić już dziś i poczuć się lepiej za kilka dni.

Pamiętaj, że czas jaki spędzasz codziennie przed komputerem nie powinien przekraczać 8 godzin z uwzględnieniem kilku przerw. Siedzenie w jednej pozycji przez dłuższy czas jest dla ciała bardzo obciążające. Szczególnie dotyczy to części przykręgosłupowej, która cały czas utrzymywana jest w napięciu, prowadząc do ucisku mięśni, nerwów oraz naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Dlaczego boli nas kręgosłup? 

Mateusz Groniewicz

PROMOTOR BODYPAK. Jest trenerem personalnym, instruktorem kalisteniki i treningu cross oraz instruktorem tenisa ziemnego. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go, jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tą sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Power System Zestaw Taśm Gumowych Band Set 4007 - 1 komplet

33,99 PLN
Zobacz produkt

BodyNetics Guma Taśma Rehabilitacyjna do ćwiczeń X-Light Opór 1-2 kg

12,99 PLN
Zobacz produkt

Power System Guma Oporowa CrossBand Level 3 Opór 15-40 kg - Red 4053

74,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak