-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Coleus forskohlii - hit czy kit?

Inaczej pokrzywa indyjska (syn. Plectranthus barbatus Andr.) występuje w stanie naturalnym w Indiach. Jest także dobrze znana w krajach afrykańskich jako roślina lecznicza. Stosowana była od dawna w medycynie hinduskiej oraz ajurwedyjskiej. Roślina Coleus forskohlii była wykorzystywana jako surowiec pomocny w wielu różnych chorobach, takich jak: przy leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, w zaburzeniach oddechowych, problemach z oddawaniem m
Coleus forskohlii - hit czy kit?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Coleus forskohlii

Inaczej pokrzywa indyjska (syn. Plectranthus barbatus Andr.) występuje w stanie naturalnym w Indiach. Jest także dobrze znana w krajach afrykańskich jako roślina lecznicza. Stosowana była od dawna w medycynie hinduskiej oraz ajurwedyjskiej. Roślina Coleus forskohlii była wykorzystywana jako surowiec pomocny w wielu różnych chorobach, takich jak: przy leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, w zaburzeniach oddechowych, problemach z oddawaniem moczu oraz w przypadku bezsenności, przy dolegliwościach skórnych i innych. Najistotniejszym elementem jest tutaj forskolina, gdyż to głownie ona zawarta w surowcu odpowiada za aktywność farmakologiczną surowców zielarskich otrzymanych z tej rośliny i ich przetworów.

Główne działanie Coleus forskohlii

Mechanizm działania forskoliny opiera się na aktywacji enzymu cyklazy adenylowej, dzięki któremu następuje synteza cyklicznego AMP (cAMP) z adenozyno-5'-trifosforanu (ATP). Forskolina poprzez stymulację cAMP zwiększa zatem poziom wewnątrzkomórkowego cAMP, który reguluje i wpływa na aktywność wielu enzymów w komórce. Jest to szczególnie korzystne w przypadku chociażby walki z otyłością. W chorobach: astma, zaburzenia układu krążenia, nadciśnienie, łuszczyca czy wspomniana wyżej otyłość - obserwuje się spadek poziomu wewnątrzkomórkowego cAMP. Inne składniki zawarte w roślinie działają z mniejszym skutkiem. Dlaczego cAMP jest tak istotne? Aktywuje kinazy białkowe, które stymulują enzymy i białka, wpływa na zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej, integruje rozpad jak i syntezę glikogenu, dzięki jego obecności jony Na oraz K mogą przemieszczać się w komórce i inne. Zwiększenie aktywności cyklazy adenylowej i poziomu cAMP w komórkach mięśniowych stymuluje syntezę białek budujących te komórki.

Forskolina a odchudzanie (badania)

Mimo, iż badań ogólnych nad działaniem i korzyściami pokrzywy indyjskiej jest stosunkowo niewiele – te, którym posiadaniu już jesteśmy są bardzo obiecujące. Jednak nadal nie do końca przypisuje się suplementacji forskolina większe zasługi. Jedno z badań na mężczyznach z nadwagą i otyłością przeprowadzone przez Panów: Godard, Johnson i Richmond, wskazuje iż podawanie forskoliny wywołuje korzystne zmiany w składzie ciała poprzez znaczne zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo. Badanie wykonano na 30stu pacjentach (15 grupa placebo (inaczej grupa zero) oraz 15 – grupa przyjmująca suplement). Badanie trwało 12 tygodni, z podawaniem doustnym Forskoliny (250 mg 10% ekstrakt z forskoliny dwa razy dziennie). Zaobserwowano zmianę masy kostnej w 12-tygodniowym badaniu w porównaniu z grupą placebo; zanotowano tendencję do znacznego wzrostu beztłuszczowej masy ciała w grupie z podawanym suplementem w porównaniu z grupą „zero”. Stężenie wolnego testosteronu w surowicy było znacznie zwiększone w grupie otrzymującej forskolina (co prawda różnica notowana była jako nieznaczna).

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Swanson Full Spectrum Coleus Forskohlii 400mg - 60 kaps.

Swanson Full Spectrum Coleus Forskohlii 400mg - 60 kaps.

 opinii (1)
31,99 pln


Natomiast istnieje badanie na 23 kobietach, z lekką nadwagą, przeprowadzone przez grupę specjalistów Henderson, Magu, Rasmussen, Lancaster, Kerksick, Smith, Melton, Cowan, Greenwood, Serio, Almada, Milnor, Magrans, Rodney Bowden, Ounpraseuth, Thomas, Kreider; gdzie 12 kobiet przydzielono do grupy placebo, 7 – do grupy badawczej. Podawano im 250 mg of 10% ekstraktu z forskolina przez 12 tygodni, 2 razy w ciągu dnia. Ponadto kobiety zostały poddane diecie hipokalorycznej. Po 12 tygodniach nie zaobserwowano aby forskolina wpływała korzystnie na utratę masy ciała (nie wskazano na znaczące zmiany).Nie zaobserwowano interakcji w stosunku do wyników w lipidach krwi, enzymach mięśniowych i wątrobowych, elektrolitach, czerwonych krwinkach, hormonach (insulina, TSH, T3 i T4), tętnie, ciśnieniu krwi. Nie odnotowano działań niepożądanych. Podsumowując badanie, nie zanotowano spadku masy ciała jednakże stosując powyższy protokół zapobiegano wzrostowi tejże masy.
Ogólnie rzecz biorąc, C. forskohlii użyte w badaniu były dobrze tolerowane. Wszelkie działania niepożądane, jakie zgłoszono (a było ich stosunkowo niewiele) uznano za łagodne. Dwóch uczestników grupy eksperymentalnej (30osobowy eksperyment) doświadczyło niewielkich działań niepożądanych w ciągu pierwszych trzech tygodni okresu interwencji (zwiększone ruchy jelit - jedna osoba, luźne stolce - jedna osoba). Objawy te ustąpiły w czwartym tygodniu interwencji. Zgodnie z innymi źródłami, również nie odnotowano oznak niebezpieczeństwa zgłaszanychw typowych dawkach 500 mg na dobę przez 12 tygodni. Zgłaszano jedynie działania niepożądane tj.: częstsze wypróżnienia, luźne stolce – co jest adekwatne do wyżej wspomnianych działań.

Resumując powyższe, stosowanie suplementu Coleus forskohlii wraz z utrzymaniem deficytu kalorycznego pozwoli uzyskać zamierzone efekty, docelowo uzyskując lepsze efekty aniżeli bez stosowania wskazanego suplementu. Jednakże przed każdą takową ingerencją, należy po pierwsze usystematyzować menu oraz aktywność, a następnie sięgać po „pomoc” w postaci suplementacji.

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4663611/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/WeightLoss-HealthProfessional/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18500958/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16129715/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6542780/
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/cAMP

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię