-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Mity na temat odchudzania

Na temat odchudzania, gubieniu tkanki tłuszczowej, utarty masy ciała, wszelkich innych jest mnóstwo informacji. Niekoniecznie prawdziwych i tych, którymi powinno się kierować podczas długofalowego procesu, o którym wspomniano wyżej. W niniejszym artykule rozwiejemy kilka mitów, które krążą w „fit świecie”.
Mity na temat odchudzania
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Na temat odchudzania, gubieniu tkanki tłuszczowej, utarty masy ciała, wszelkich innych jest mnóstwo informacji. Niekoniecznie prawdziwych i tych, którymi powinno się kierować podczas długofalowego procesu, o którym wspomniano wyżej. W niniejszym artykule rozwiejemy kilka mitów, które krążą w „fit świecie”.

1. Pomijanie śniadania pomaga w utracie wagi

Powszechne stwierdzenia mówią, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, może być to prawdą lub nie - ale wydaje się mało prawdopodobne, aby pomijanie porannego posiłku pomagało w utracie wagi. Uzasadnieniem tej strategii może być fakt, iż pominięcie jednego posiłku dziennie prowadzi do niższego ogólnego spożycia kalorii. Jednak nie jest to tak proste, jakby się wydawało.
badaniu opublikowanym w 2010 r., przeanalizowano informacje dotyczące spożycia żywności przez 2184 osób w wieku 9–15 lat. Dwadzieścia lat później naukowcy ponownie poprosili o te same informacje. Porównali dane od osób, które opuściły śniadanie w dzieciństwie i dorosłości, z danymi od osób, które nigdy nie opuściły śniadania lub zrobiły to dopiero w wieku dorosłym. W porównaniu z innymi grupami uczestnicy, którzy opuścili śniadanie zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym wieku - mieli zwykle większy obwód talii, wyższy poziom insuliny na czczo i wyższy poziom cholesterolu całkowitego. Dość często i osoby, które pomijają śniadanie, spożywają więcej kalorii przez resztę dnia, aby przeciwdziałać deficytowi.
Dużo większe badanie które objęło ponad 25 000 nastolatków szukało powiązań między pomijaniem śniadania a nadwagą. Badacze ocenili także rolę spożycia alkoholu i poziom braku aktywności. Naukowcy stwierdzili, że pomijanie śniadania ma większy związek z nadwagą niż spożycie alkoholu lub brak aktywności. Zgadza się z tym systematyczny przegląd i metaanaliza z 2020 r., Po przeanalizowaniu wyników 45 wcześniejszych badań autorzy doszli do wniosku: „Pomijanie śniadania wiąże się z nadwagą/otyłością, a pomijanie śniadania zwiększa ryzyko nadwagi/otyłości”.

Zobacz także : 6 produktów, które warto dodać do codziennej diety 

2. Żywność „spalająca tłuszcz” wspomaga odchudzanie

Niektóre produkty spożywcze są określane jako „spalające tłuszcz”. Brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe. Niektórzy twierdzą, że pokarmy takie jak ananas, imbir, cebula, awokado, szparagi, seler, chili, brokuły, zielona herbata i czosnek przyspieszają metabolizm organizmu, pomagając w ten sposób spalać tłuszcz.
Jest mało naukowych badań (jak powyżej), iż te pokarmy mogą pomóc w zmniejszeniu wagi. W utracie wagi ważny jest deficyt, a nie to jaki produkt używany jest w komponowaniu w menu.

3. Suplementy odchudzające

Zwolennicy niektórych suplementów twierdzą, że one również pomagają organizmowi spalać tłuszcz. Siedząc na kanapie, zajadając pizzę i popijając piwo, przyjmując suplementy – magicznie nie dokona się utrata wagi. Suplementy mogą wspomóc ten proces, ale nie wykonać pracę za Nas.
Te produkty, które obiecują magiczną utratę wagi (przy potocznie zwanym „nicnierobieniu” i zerowym wysiłku włożonym przez Nas) należałoby wziąć pod rozważania co do ich składu. Zgodnie z pewnym badaniem , FDA zgłosiła iż znaleźli setki produktów, które są sprzedawane jako suplementy diety, ale w rzeczywistości zawierają ukryte składniki aktywne […] zawarte w lekach na receptę, niebezpieczne składniki leków, które zostały wycofane z rynku lub związki, które nie zostały odpowiednio przebadane w ludzie.

Jason Humbert, starszy kierownik ds. regulacji w FDA, dodaje:

„Znaleźliśmy również produkty odchudzające sprzedawane jako suplementy, które zawierają niebezpieczne mikstury ukrytych składników, w tym składników aktywnych zawartych
w zatwierdzonych lekach przeciwpadaczkowych, lekach na ciśnienie krwi i antydepresantach”.

4. Żywność o niskiej zawartości tłuszczu pomaga w utracie wagi

Oczywiście żywność o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu zawiera (jak sama nazwa wskazuje) mniej tłuszczu. Obniża to ilość dostarczanych kalorii, gdyż jak wiemy 1g tłuszczy zawiera w sobie ok 9 kcal (Białko czy węglowodany – w 1g – 4 kcal). Jednak produkty te czasami kompensują niską zawartość tłuszczu poprzez dodatek cukru lub soli. Sprawdzenie etykiet jest kluczowe. Warto również zauważyć, że „o obniżonej zawartości tłuszczu” niekoniecznie oznacza „niskotłuszczowy”, ale po prostu, że zawartość tłuszczu w produkcie jest niższa niż w wersji pełnotłustej. Nadal jednak może być to wygórowana wartość, dlatego istotą jest czytanie etykiet.


5. Podjadanie, jako problem utraty wagi

Podjadanie jest uznawane za główny grzech diety. Jednak w niektórych przypadkach podjadanie może pomóc ludziom skuteczniej zarządzać spożyciem kalorii. Podjadanie samo w sobie niekoniecznie powoduje wzrost wagi, jak surplus kaloryczny. Druga kwestia, podjadanie – zwane przekąskami nie powinno być demonizowane. Przekąski w postaci marchewki czy selera nie są niczym złym w porównaniu z podjadanie ciastek czy batonów. Często podjadanie to wynika z głodu, a nie z nudy – co w efekcie nie jest niczym negatywnym. Dla przykładu spożywanie kawałka owocu lub niskotłuszczowego jogurtu między posiłkami może zmniejszyć apetyt na jedzenie, powstrzymując osobę przed przejadaniem się podczas posiłków lub uciekaniem się do bardziej kalorycznych przekąsek.
Badanie wykazało, że osoby z otyłością częściej spożywają przekąski niż osoby bez tej choroby. W takim przypadku przejście z niezdrowych przekąsek na zdrowe może pomóc w utracie wagi, jeśli jest to cel danego osobnika.
Ogólnie rzecz biorąc, podjadanie jest wieloaspektowe — może wspierać lub utrudniać odchudzanie, a w niektórych przypadkach może mieć niewielki wpływ.
Badanie z 2007 roku , wskazało na rolę podjadania w utracie wagi. W całorocznym badaniu naukowcy poprosili jedną grupę uczestników o spożywanie trzech posiłków dziennie bez podjadania. Druga grupa została poproszona o spożywanie trzech posiłków i trzech przekąsek dziennie. Osoby z obu grup zużywały każdego dnia równoważne ilości energii. Pod koniec badania autorzy nie stwierdzili różnicy w utracie wagi między obiema grupami; wydaje się, że podjadanie ani nie pomagało, ani nie odgrywało negatywnej roli.

W innym badaniu z 2011 r. zbadano „związek między częstotliwością jedzenia a utrzymaniem utraty wagi”. Naukowcy zrekrutowali uczestników, którzy wcześniej mieli nadwagę lub otyłość, ale od tego czasu zachowali prawidłową wagę. Porównali wzorce żywieniowe tych osób z wzorcami żywieniowymi osób z otyłością i osób o prawidłowej wadze, które nigdy nie miały nadwagi. Zespół odkrył, że uczestnicy o prawidłowej wadze zjadali więcej przekąsek niż ci, którzy schudli – a osoby z nadwagą spożywały najmniej przekąsek. Podsumowując - autorzy doszli do wniosku, że „częstotliwość jedzenia, szczególnie
w odniesieniu do schematu trzech posiłków i dwóch przekąsek dziennie, może być ważna w utrzymaniu utraty wagi”.

6.Żadne „smakołyki” nie są dozwolone

Oczywiście ograniczenie słodkich, wysokotłuszczowych przysmaków jest ważne, ale całkowite ich wyeliminowanie jest niepotrzebne i może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Zgodnie z British Heart  „Pozbawianie się wszystkich pokarmów, które lubisz - nie zadziała. W końcu ulegniesz pokusie i porzucisz swoje wysiłki. Nie ma nic złego w pozwalaniu sobie na smakołyk od czasu do czasu.”

7. Niektóre „cukry” są gorsze od innych

Plotką jest, że niskoprzetworzone cukry, takie jak te w syropie klonowym lub miodzie, są zdrowsze niż cukier biały. W rzeczywistości nasze ciała przetwarzają cukier w ten sam sposób — niezależnie od jego źródła. Jelito redukuje wszystkie cukry do cukrów prostych. Wszystkie rodzaje cukru dostarczają około 4kcal w 1gramie.

8. Eliminowanie „cukru” całkowicie z diety

Jednak osoba chcąca zgubić zbędne kilogramy nie musi ograniczać cukru w swojej diecie. Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy, kluczem jest umiar. Zamiast tego dobrym pomysłem może być unikanie produktów z dodatkiem cukru jak np. słodzone napoje.

9. Odchudzanie z „wybranych” obszarów ciała

Niektórzy ludzie szczególnie chcą stracić tłuszcz z niektórych obszarów, takich jak uda czy brzuch.
W rzeczywistości takie ukierunkowanie nie jest możliwe. Każdy organizm inaczej reaguje na utratę wagi i nie możemy wybrać, które obszary zaczną „spalać” tłuszcz szybciej.
Jeśli jednak utrata wagi jest połączona z ćwiczeniami mającymi na celu ujędrnienie określonego obszaru, może to sprawiać wrażenie utraty wagi bardziej specyficznej dla regionu. Mimo wszystko, organizm spala tłuszcz ogólnie, nie miejscowo.

Zobacz także: Ukryte kalorie, jak łatwo je przeoczyć

Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyski. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Była zawodniczką PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego, w 2019 r. ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Jest stałą bywalczynią siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część jej życia), czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli. :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Zostaw opinię