12% ZNIŻKI OD 150ZŁ  KOD: SALE12
Zdrowie

07-03-2022

Powrót do biegania

POWRÓT DO BIEGANIA PO ZIMOWEJ PRZERWIE

Zbliża się wiosna, a wraz z nią czas aktywności na zewnątrz. Większość osób okres zimowy „przetrenowała” w domu lub okolicznych siłowniach. Mniejsza część uskuteczniała sporty na zewnątrz jak wspomniane w temacie – bieganie. Post skierowany jest zatem do osób, które zrobiły sobie zimową przerwę i pragną wrócić na właściwe biegowe tory, na które czas już niebawem nadejdzie.
Wiosna tuż za rogiem, więc czas zacząć pokonywać kolejne kilometry, aby przygotować się do wiosenno-letniego sezonu biegowego.

1. Zacznij powoli

Od tego należy rozpocząć. Wyobraź sobie - jesteś na zewnątrz, oddychasz świeżym powietrzem i przygotowujesz się do pierwszego biegu od miesięcy. Jesteś pełen motywacji i wyruszasz w tempie 5 km (tak jak to bywało zeszłej jesieni). Przyspieszasz, wiedziony uczuciem pełnej energii. Tak szybko, jak czujesz się niesamowicie, tak szybko łapią Cię skurcze lub nagłe wyczerpanie związane z wytrzymałością. Nawet jeśli jesteś w dobrej formie poza sezonem, uprawiasz fitness, chodzisz na siłownie, ruszasz się – to istotne jest mieć świadomość, że bieganie wymaga pracy wielu innych mięśni i wytrzymałości. Zasada jest zatem bardzo prosta - zacznij wolniej niż biegałeś zeszłej jesieni czy zeszłego sezonu. Jeśli zaczniesz z tempem o np. minutę wolniej niż uprzednio, masz większe szanse na udany pierwszy bieg i nie wybijesz się z rytmu czy nie spotka Cię zniechęcenie. Pamiętaj, że za pierwszym razem chodzi o odbudowanie pamięci mięśniowej i przywrócenie pewności siebie. To małe kroki, ale fundamentalne – dlatego należy o nich pamiętać. Twoja szybkość najprawdopodobniej wróci szybciej niż można by zakładać, ale pierwsze kilka biegów rozpocznij w ślimaczym tempie.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

Wsparcie stawów z izotonikiem
64,98 PLN
Zobacz Produkt
Trec Caffeine 200 Plus - 60 kaps.
24,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Endurance Collagen 4 Runners - 90 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt

2. Bieg i spacer – styl mieszany

Jeśli bieganie nie przychodzi naturalnie po kilkumiesięcznej przerwie lub założony dystans jest ponad możliwości, rozważ powrót do mieszania stylu biegania oraz chodzenia. Jest to pewien sposób na odbywanie bazy biegowej. W pierwszym biegu warto podzielić dystans na ten, gdzie pokonasz go biegnąć i ten, gdzie trasę przebrniesz truchtem czy spacerem. W zależności od założeń, system ten można powtarzać. Każdy kolejny bieg to coraz mniej mieszania stylów, aż do momentu kiedy wykonasz np. tylko jeden spacer na całą trasę pokonywaną biegiem. Na końcu wisienka na torcie – czyli cała założona trasa bez „chodzenia”. Sposób ten pozwala na przyzwyczajenie ciała do tej formy aktywności, pozwala to też na mniejsze uczucie frustracji.

3. Rozgrzewaj ciało i stosuj cool down (schładzanie)

Klucz to odpowiednio przygotować się do aktywności biegowej. Nie wystarczy „iść biegać” zapominając o wszelkich czynnościach do tego przygotowujących. Tym sposobem kontuzje mogą być nieuniknione. Rozpocznij trening od 5-10 minut marszu do bardzo wolnego joggingu (w zależności od poziomu sprawności). Następnie wykonaj kilka dynamicznych rozciągań, zanim zaczniesz biegać. Tutaj również sprawdzą się podskoki, wymachy itp. Zakończ bieg kolejnym 5-10 minutowym marszem lub bardzo wolnym truchtem. Ostatnią rzeczą, którą powinieneś zrobić, to długie, wolne odcinki truchtu wyciszające organizm po biegu. Wiosna to jeden z najczęstszych okresów kontuzji biegowych! Nie bądź jej ofiarą 

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak