Suplementacja

25-01-2017

Jak działa jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny (ang. cytruline malate) jest połączeniem cytruliny oraz kwasu jabłkowego w jedną cząsteczkę. Cytrulina jest niebiałkowym aminokwasem, a więc nie buduje białek organizmu. Pomimo, że nie wchodzi w skład mięśni to pełni bardzo istotną rolę w cyklu mocznikowym, który na drodze przemian biochemicznych umożliwia neutralizację toksycznego amoniaku. Ciekawostką jest natomiast towarzyszący jej kwas jabłkowy biorący udział w przemianach energetycznych, które mają miejsce w każdej komórce ciała. Reasumując jabłczan cytruliny wywiera bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki (nie tylko sportowców).

JABŁCZAN CYTRULINY A SPORT:

Jabłczan cytruliny jest stosowany w sporcie jako sposób na poprawę pompy treningowej, ale jest to trochę za duże uogólnienie. Spotykany jest w boosterach tlenku azotu (NO),  mających wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych, których zwiększenie przepustowości wpływa na bardzo dużą poprawę regeneracji,  na sprawniejsze dotlenienie oraz odżywienie komórek ciała (w tym tkanki mięśniowej). Zatem,  poza niezaprzeczalnym wpływem na motywację treningową, jej dodatek niesie za sobą o wiele większe korzyści. Dodatkową zaletą jest wpływ jabłczanu cytruliny na poprawę wytrzymałości siłowej i wydolności tlenowej. Istnieją także przesłanki świadczące o jej  roli w ograniczaniu zmęczenia.
Wprowadzenie jabłczanu cytruliny do stałej suplementacji wpływa pozytywnie na ogólnie pojętą formę sportową dzięki wielopłaszczyznowemu działaniu na organizm człowieka. Oczywiście dotyczy to zarówno dyscyplin wytrzymałościowych, wytrzymałościowo-siłowych, ale także siłowych. Jabłczan cytruliny może być stosowany przez wszystkich sportowców, niezależnie od stopnia wytrenowania (zaawansowania), nie jest także w żaden sposób szkodliwa dla zdrowia*. Zwyczajowe dawkowanie opiera się na podaniu 5-6 gram dziennie. Zatem najłatwiej będzie skorzystać z monopreparatów opartych na tej substancji. Cytrulina jest jednym z 3 z aminokwasów wchodzących w cykl mocznikowy, co oznacza, że jest jednym z aminokwasów niezbędnych dla organizmu. Praktycznie rzecz biorąc nawet dawki rzędu 15 gram nie powinny mieć żadnego negatywnego wpływu na układ pokarmowy.
* - zalecana jest ostrożność w przypadku osób mających problemy z ciśnieniem krwi.

Jabłczany cytruliny, które mogą Cię zainteresować:

BioTech Citrulline Malate - 300g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Citrulline Jabłczan Cytruliny - 200g
39,99 PLN
Zobacz Produkt
7Nutrition Citrulline Malate - 250g
54,99 PLN
Zobacz Produkt

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY SUPLEMENTACJI JABŁCZANEM CUTRULINY:

  • potęguje efekt pompy treningowej,
  • umożliwia szybsze dotlenienie i odżywienie komórek ciała,
  • przyśpiesza proces regeneracji powysiłkowej,
  • wpływa na nasilenie naturalnej syntezy kreatyny,
  • ogranicza poczucie zmęczenia na treningu,
  • zwiększa wychwyt wodorowęglanów przez nerki co jest bardzo istotne dla utrzymania ogólnej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu,
  • ogranicza bolesność mięśni spowodowanej tzw. „zakwasami”,
  • działa na zasadzie synergii z argininą dając jeszcze lepsze efekty.

PODSUMOWANIE

Zastosowanie jabłczanu cytruliny nie jest ograniczone w żaden sposób przez poziom zaawansowania bądź negatywny wpływ na zdrowy organizm. Generalnie jest to bardzo dobry dodatek do prowadzonej suplementacji ze względu na wielopłaszczyznowe działanie. Wybierając preparat dla siebie (niezależnie czy w wersji kapsułkowanej czy w proszku) kierujcie się składem, jakością i dopiero później ceną.Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak