-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Jakie suplementy stosować i jakie działania podjąć, by czuć się pełnym wigoru w średnim wieku?

Jesteś po czterdziestce i Twoje samopoczucie nie jest już tak dobre, jak dawniej? Chciałbyś poczuć się jak 20 lat temu, ale nie wiesz gdzie leży problem? Zatem ten artykuł może się okazać dla Ciebie pomocny!
Jakie suplementy stosować i jakie działania podjąć, by czuć się pełnym wigoru w średnim wieku?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W dzisiejszym artykule zastanowimy się oraz przedstawimy po jakie suplementy sięgnąć i jakie działania podjąć, gdy jesteśmy w średnim wieku i chcielibyśmy z powrotem czuć jak dwudziestolatkowie.

Nim przejdę do omawiania różnych suplementów, chciałbym na wstępie zaznaczyć, iż dobrze dobrany zestaw poprawiający komfort naszego życia musi zostać wybrany indywidualnie. Dlatego postaram się dotrzeć do każdego z osobna.

Słaba regeneracja? Wieczne problemy ze snem? Zmęczenie?

W dzisiejszych czasach jest to niestety bardzo częste zjawisko i dotyka ono osób zarówno bardzo młodych, jak i również tych starszych. Niestety, ale większość z nas bagatelizuje wpływ snu na nasz organizm, a slogany typu "wyśpię się po śmierci" nie są zbyt rozsądne.
Pomijając fakt, że odpowiednia ilość i jakość naszego snu przyczyni się do znacznie lepszych wyników sportowych, to komfort naszego życia może ulec zdecydowanej poprawie.

Jakie suplementy warto wziąć pod uwagę, aby sen był na odpowiednim poziomie?

  • ZMA – popularny suplement zawierający cynk, magnez oraz witamina B6. Dawkowanie: 30 mg cynku, magnez 200-500 mg, witamina B6 ok. 1mg;
  • l-teanina – aminokwas o charakterze tłumiącym, wyciszającym, uspokajającym. Dawkowanie: 200-400 mg;
  • melatonina – tzw. hormon snu. Ułatwia zasypianie, wspomaga regenerację. Dawkowanie ok. 1-3 mg;
  • tryptofan – odpowiada za wytwarzanie w organizmie melatoniny oraz serotoniny. Dawkowanie ok. 500-2000 mg.

Warto pamiętać, że bez zadbania o podstawy higieny snu powyższe suplementy mogą nie do końca się sprawdzić.

Kortyzol – wróg testosteronu i masy mięśniowej?

Hormon ten nazywany inaczej hormonem stresu nie jest hormonem ani złym, ani dobrym, lecz jego nadmiar w organizmie może skutkować wieloma problemami (m.in.: niski poziom testosteronu). Dlatego osoby, które posiadają go w nadmiarze powinny starać się go trzymać w ryzach.

Z suplementacji, która zapewni, że hormon ten będzie w odpowiednich normach mogę polecić:

  • Ashwagandha – działanie tej rośliny wykracza poza regulowanie poziomu hormonu, lecz o tym odsyłam do innych artykułów na jej temat. Dawkowanie: ciężko określić jako takiego dawkowania, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Istotna jest również zawartość witanoloidów w naszym suplemencie. Proponuję zacząć od ok. 300 mg (15 mg witanoloidów);
  • witamina C – dawkowanie: w celu obniżania kortyzolu to najczęściej ok 1-2 g;
  • fosfatydyloseryna – jest to pochodna seryny. Wykazano, że ma ona wpływ na poprawę koncentracji, odporności na stres, itp. Dawkowanie: ok. 400-800 mg;

Testosteron – król wśród hormonów dla sportowców

I wreszcie dotarliśmy do najważniejszego i najbardziej pożądanego hormonu przez większość sportowców. Testosteron jest to hormon, którego wysoki poziom pozytywnie wpływa na jakość naszego życia. Poprawia libido, pozytywnie wpływa na takie parametry jak: poprawa siły mięśniowej i wydolność naszego organizmu, ułatwia budowanie masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej, poprawa nastroju oraz samopoczucia. To jedne z nielicznych benefitów jakie możemy odczuć, gdy nasz testosteron znajduję się w górnych granicach ogólnie przyjętych norm.

Warto wspomnieć, że niestety u mężczyzn wraz z upływem wieku poziom tego hormonu spada, co na pewno odczuła nie jedna osoba w średnim wieku.

W jaki sposób możemy wpłynąć na jego poziom?

  1. Aktywność fizyczna – 3-4 razy w tygodniu będzie wystarczającą ilością dla osoby trenującej amatorsko. Trzy treningi siłowe oparte o ćwiczenia złożone takie jak przysiady, wiosłowania, wyciskania itd., oraz jedna sesja treningu wytrzymałościowego to z pewnością odpowiedni bodziec.
  2. Dieta – odpowiednio zbilansowany system żywieniowy. Minimalna podaż tłuszczu powinna sięgać około 20-30% całodziennej, dostarczanej ilości kilokalorii z pożywienia. Warto zadbać o odpowiednią podaż warzyw, owoców oraz o różnorodność potraw w naszym jadłospisie.
  3. Sen – opisany został już dużo wcześniej, lecz warto wspomnieć, iż według wielu badań osoby, które śpią krótko (poniżej 6 godzin) mają dużo niższy poziom testosteronu oraz bardzo często są na narażone bardziej na działanie kortyzol, a ten z kolei jest antagonistą do testosteronu. Morał chyba jest jasny dla wszystkich warto zadbać o regenerację nocną!  


Jakie suplementy mogą nam pomóc w uzyskaniu wysokiego poziomu testosteronu?

  • witamina D – dla wielu osób może być to zaskoczeniem, lecz w wielu badaniach udowodniono, iż jej odpowiednia podaż w ciągu dnia ma ogromny wpływ na poziom testosteronu. Niestety, ale w naszej szerokości geograficznej bardzo dużo osób cierpi na niedobory tej witaminy, ponieważ jej głównym, naturalnym źródłem są promienie słoneczne, które zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych nie goszczą u nas zbyt często. Dawkowanie: około 2000-4000 ui, gdzie w okresach jesienno-zimowych przyjąłbym górną granicę;
  • DAA (kwas D-asparaginowy) – wpływa on na zwiększoną pracę hormonu luteinizującego, który u mężczyzn wpływa na pracę komórek Leydinga, a te z kolei są odpowiedzialne za produkcje testosteronu. Dawkowanie: około 3 g dziennie;
  • kozieradka – w suplementacji często pod nazwą fenugreek. Dodatkowo poprawia wrażliwość insulinową. Dawkowanie: około 500-1000 mg w przypadku ekstraktu;
  • maca – inaczej nazywana jako peruwiański żeń-szeń. Znacząco zwiększa libido. Dawkowanie: około 500-1500 mg;
  • coleus forskohlii – pokrzywa indyjska. Oprócz zwiększonej produkcji testosteronu roślina ta idealnie nadaję się podczas okresu redukcyjnego. Dawkowanie: 250 mg 1-2 razy dziennie (w przypadku ekstraktu 10%). Ważną kwestią jest unikanie węglowodanów w okresie przyjmowania.

Podsumowanie

Jak widzimy substancji poprawiających komfort naszego życia oraz dodających nam wigoru jest bardzo dużo. Wszystko zależy od tego jaki problem najbardziej nas dotyczy. Warto pamiętać, aby dobierać suplementy do swoich potrzeb. Nigdy odwrotnie, ponieważ wtedy najczęściej rodzą się opinie, że dany suplement "nie działa".
Zachęcam do eksperymentowania i próbowaniu skomponowania samemu odpowiedniego boostera dla siebie.

Pasjonat sportów siłowych i suplementacji.

Zostaw opinię