-20% NA WSZYSTKO*  KOD: CM20
Suplementacja

23-07-2018

Adaptogeny jako wsparcie rozwoju sylwetki

Co raz częściej mówi się o adaptogenach jako produktach o szerokim zastosowaniu pod kątem wsparcia funkcjonowania organizmu w dobie znaczącego obciążenia fizycznego oraz psychicznego. Znalazły one szerokie grono czcicieli również w środowisku kulturystycznym. Czy rzeczywiście suplementy roślinne mogą wpłynąć pozytywnie na zwiększenie potencjału treningowego? Przyjrzyjmy się potencjalnym korzyściom płynącym z suplementacji najbardziej rozpowszechnionych na rynku preparatów ziołowych.

Adaptogeny wspomagające rozwój sylwetki

Astragalus

Korzeń Traganka posiada duży potencjał w kwestii adaptacji organizmu do funkcjonowania pod wpływem stresu psychicznego oraz fizycznego, oddziałuje również korzystnie na zwiększanie możliwości wykonywania długotrwałej lub intensywnej pracy przy relatywnie niskim poziomie zmęczenia. Wykazuje działanie przeciwutleniające – zwalczające wolne rodniki i zapobiegające wystąpienie zjawiska stresu oksydacyjnego.

Ashwagandha

Żeń-szeń indyjski sprzyja efektywnej rozbudowie beztłuszczowej masy ciała, zapobiega nadmiernym zniszczeniom włókien mięśniowych, co zostało potwierdzone na podstawie poziomu kinazy kreatynowej – markera informującego o stopniu uszkodzenia mięśni. Pomaga w realizacji progresji treningowej dzięki zwiększaniu siły fizycznej, stymuluje biosyntezę testosteronu, powodując wzrost jego poziomu we krwi. Co więcej wspiera utratę nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej, wykazuje działanie przeciwzapalne, nasila działanie enzymów antyoksydacyjnych. Pozwala regulować odpowiedź organizmu na stres, dzięki obniżaniu poziomu kortyzolu.

Różeniec górski

Rhodiola rosea stanowi wsparcie w budowaniu bazy tlenowej, co wynika ze zdolności promowania wzrostu poziomu czerwonych krwinek krwi. Pozwala skrócić okres regeneracji mięśni po wysiłku, a poprzez regulację wydzielania hormonu stresu i zwiększanie czułości komórek nerwowych na działanie ze strony dopaminy i serotoniny pomaga w wyciszeniu oraz regulacji nastroju. Ułatwia przeprowadzenie redukcji tkanki tłuszczowej oddziałując na lipazę hormonozależną, która to promuje proces lipolizy.

Sport Definition ESSENCE to siła wprost z natury:

Essence Korean Ginseng - 90 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Ashwagandha - 90 tabl.
19,99 PLN
Zobacz Produkt
Essence Rhodiola Rosea - 90 tabl.
39,99 PLN
Zobacz Produkt

Eleuterokok kolczasty

Żeń-szeń syberyjski wpływa na zwiększenie wydolności tlenowej w przebiegu podejmowanych wysiłków o charakterze beztlenowym, wpływa na opóźnienia pojawienia się uczucia zmęczenia w czasie treningu. Pomaga w pozbyciu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, przeciwdziała drastycznym spadkom energii po zastosowaniu substancji stymulujących, takich jak kofeina, pomaga radzić sobie ze stresem, dzięki optymalizacji odpowiedzi organizmu na bodźce stresowe.

Kordyceps chiński

Wyciąg z chińskiego grzyba posiada zdolność poszerzania światła naczyń krwionośnych, co przekłada się na polepszony transport tlenu oraz substancji odżywczych do komórek mięśniowych. Może przyczyniać się zwiększania poziomu testosteronu, wpływa na skuteczne zarządzanie gospodarką węglowodanową oraz aktywuje reakcje wygaszania nadmiernej ilości stanów zapalnych występujących w wyniku podejmowanych treningów.

Żeń-szeń

Roślina wykorzystywana w sporcie ze względu na swoje walory pomagające obniżać poziom zmęczenia organizmu – redukcja stężenia mleczanu w krwiobiegu, na wskutek intensywnego wysiłku fizycznego, co przekłada się na wzrost wytrzymałości treningowej. Pozwala wzmocnić funkcjonowanie układu immunologicznego oraz regulować kondycję systemu sercowo-naczyniowego. Wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz łagodzące stany zapalne, pomaga w kształtowanie reakcji na stres, efektywnie wpływa na usprawnienie funkcji kognitywnych. Wyróżnia się kilka rodzajów żeń-szenia: azjatycki, koreański, chiński czy amerykański.

Kozieradka pospolita

Roślina znana z właściwości regulujących ilość wydzielanej insuliny, a mianowicie zwiększa poziom tego hormonu anabolicznego, dzięki czemu procentuje zwiększoną syntezą białek mięśniowych oraz odnową zasobów glikogenu mięśniowego. Wspiera procesy oczyszczania organizmu z toksyn oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.

Efektywne i skuteczne - 6PAK Effective Line:

6PAK Nutrition Effective Line Rhodiola Rosea - 90 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Effective Line Tribulus Terrestris - 90 tabl.
39,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Effective Line Berberine + Turmeric - 90 tabl.
25,98 PLN
Zobacz Produkt

Chaga

Ekstrakt z grzyba Chaga powoduje wzrost wrażliwości komórek mięśniowych na insulinę, dzięki czemu następuje efektywny dopływ glukozy stanowiącej główne źródło energii. Pozwala na wydłużenie czasu efektywnej pracy w czasie treningu za pomocą neutralizacji znaczących ilości mleczanów, które przyczyniają się do zwiększenia zakwaszenia tkanek i odczuwania zmęczenia mięśni. Oddziałując na aktywność enzymu antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej powoduje zwiększenie obrony organizmu przed działaniem wolnych rodników.

Shilajit

Ekstrakt z Mumio promuje procesy naturalnej produkcji testosteronu, którego wzrost przekłada się na polepszenie efektów treningowych w postaci rozwoju czystej masy mięśniowej. Wpływa na zwiększenie stężenia glutationu powodując w ten sposób wzrost skuteczności mechanizmów antyoksydacyjnych. Oddziałując na normalizację poziomu kwas gamma-aminomasłowego promuje przejście w stan wyciszenia po wymagających jednostkach treningowych, a do tego niweluje objawy wskazujące na zespół chronicznego zmęczenia.

Podsumowanie

Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej. Nie w sposób opisać wszystkie zalety wynikające z zastosowania adaptogenów, a także dokonać charakterystyki każdego z nich za jednym zamachem, ponieważ trzeba było by poświęcić na to przynajmniej kilka artykułów. Niepodważalny jest jednak fakt, iż umiejętne wykorzystanie ekstraktów roślinnych może stanowić bardzo wartościowe wsparcie organizmu zarówno dla sportowców, jak i „przeciętnego człowieka” ze względu na bardzo szerokie spektrum działania.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Ginkgo Biloba - 90 tabl.

39,99 PLN
Zobacz produkt

UNS Rhodiola [Różeniec górski] - 90 tabl.

48,99 PLN
Zobacz produkt

Essence Ashwagandha - 90 tabl.

19,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Gratisy do każdego zamówienia Gratisy do każdego zamówienia
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak