12% ZNIŻKI OD 100ZŁ  KOD: CARDIO12
Trening

15-04-2019

Rolowanie - kluczowe czy przereklamowane dopełnienie treningu?

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jak podejść do tematu rolowania,
 • w jaki sposób dobrać odpowiednie narzędzia,
 • poznasz zalety wynikające z rolowania,
 • na co należy uważać.

Rolować się po treningu czy poświęcić temu osobną jednostkę treningową? Używać wałka o gładkiej powierzchni, z wypustkami czy piłeczki lacrosse? Być może nie każdy widzi zasadność wdrażania tego typu zabiegów, ale zanim dokona się oceny, należałoby dowiedzieć się na czym dokładnie polega ta forma przyśpieszenia regeneracji mięśni po wysiłku.

Czym jest rolowanie i jak je przeprowadzać?

Rolowanie z użyciem piankowych wałków stanowi formę samodzielnego rozluźniania mięśni mająca na celu zniwelowania odczuwania dolegliwości bólowych występujących wskutek podejmowania wymagających jednostek treningowych. By wykonywać ją poprawnie należy znaleźć miejsce wywołujące ból i poprzez ciągle, powolne i niewielkie ruchy poruszać się po wałku. Chodzi nam o uzyskanie odczucia odpuszczania, a nie potęgowania dyskomfortu. Jeśli wykonujesz rolowanie w innej porze niż potreningowa – najpierw przeprowadź krótką rozgrzewkę z wykorzystaniem rozciągania dynamicznego.

Zalety płynące z rolowania:

 • uskutecznienie ukrwienia i nawodnienia mięśni,
 • poprawienie elastyczności tkanek,
 • zmniejszanie napięcia mięśniowego,
 • skuteczne rozluźnianie mięśni,
 • skrócenie czasu regeneracji potreningowej,
 • niwelowanie dolegliwości bólowych,
 • zwiększenie zakresu ruchów.

Sprawdź TOP 3 aminokwasów BCAA w proszku:

Sport Definition BCAA Definition - 465g
89,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech BCAA Zero - 700g
122,99 PLN
Zobacz Produkt
GO ON Nutrition BCAA - 500 g
69,90 PLN
Zobacz Produkt

Jakie narządzie wybrać?

Wałki z gładką powierzchnią są wykorzystywane w celu rozluźniania mięśni i pracy na powięzi – błonie otaczającej tkankę mięśniową. Efekt ten otrzymujemy dzięki lepszemu nawodnieniu tkanek i zmniejszeniu napięcia.

Wałki z powierzchnią typu groove służą przygotowaniu mięśni do treningu poprzez ich aktywację oraz pobudzenie.

Do dyspozycji mamy ponadto mniejsze rolki sprawdzające się przy masażu obręczy barkowej, łydek, przedramion, ścięgien Achillesa oraz piłeczki stosowane do rozluźnienia pośladków, stóp, ramion czy klatki piersiowej.

Na co należy uważać?

Rolowanie budzi jeszcze dosyć sporo kontrowersji, znajduje ono zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i lożę przeciwników, ze względu na zmienność wniosków wysnuwanych na podstawie ukazujących się badań. Brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do nieskutecznego wykonywania autoterapii, ponieważ uciskanie miejsc odległych o kilka-kilkanaście centymetrów od źródła bólu lub zbyt długie trwanie w jednym ogranicza wszelkie efekty. Pamiętajmy, aby w czasie sesji rolowania uważać na ścięgna, elementy kostne oraz nerwy.

Bartosz Sikorski

Dietetyk, specjalista ds. suplementacji. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, a w sposób szczególny lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

7Nutrition AAKG - 250 g

49,99 PLN
Zobacz produkt

Nutrend Flexit Drink GOLD - 400g

84,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak