By Bartosz Sikorski
Czego dowiesz się w tym artykule?
- jak podejść do tematu rolowania,
- w jaki sposób dobrać odpowiednie narzędzia,
- poznasz zalety wynikające z rolowania,
- na co należy uważać.
Rolować się po treningu czy poświęcić temu osobną jednostkę treningową? Używać wałka o gładkiej powierzchni, z wypustkami czy piłeczki lacrosse? Być może nie każdy widzi zasadność wdrażania tego typu zabiegów, ale zanim dokona się oceny, należałoby dowiedzieć się na czym dokładnie polega ta forma przyśpieszenia regeneracji mięśni po wysiłku.
Czym jest rolowanie i jak je przeprowadzać?
Rolowanie z użyciem piankowych wałków stanowi formę samodzielnego rozluźniania mięśni mająca na celu zniwelowania odczuwania dolegliwości bólowych występujących wskutek podejmowania wymagających jednostek treningowych. By wykonywać ją poprawnie należy znaleźć miejsce wywołujące ból i poprzez ciągle, powolne i niewielkie ruchy poruszać się po wałku. Chodzi nam o uzyskanie odczucia odpuszczania, a nie potęgowania dyskomfortu. Jeśli wykonujesz rolowanie w innej porze niż potreningowa – najpierw przeprowadź krótką rozgrzewkę z wykorzystaniem rozciągania dynamicznego.
Zalety płynące z rolowania:
- uskutecznienie ukrwienia i nawodnienia mięśni,
- poprawienie elastyczności tkanek,
- zmniejszanie napięcia mięśniowego,
- skuteczne rozluźnianie mięśni,
- skrócenie czasu regeneracji potreningowej,
- niwelowanie dolegliwości bólowych,
- zwiększenie zakresu ruchów.
Sprawdź TOP 3 aminokwasów BCAA w proszku:
Jakie narządzie wybrać?
Wałki z gładką powierzchnią są wykorzystywane w celu rozluźniania mięśni i pracy na powięzi – błonie otaczającej tkankę mięśniową. Efekt ten otrzymujemy dzięki lepszemu nawodnieniu tkanek i zmniejszeniu napięcia.
Wałki z powierzchnią typu groove służą przygotowaniu mięśni do treningu poprzez ich aktywację oraz pobudzenie.
Do dyspozycji mamy ponadto mniejsze rolki sprawdzające się przy masażu obręczy barkowej, łydek, przedramion, ścięgien Achillesa oraz piłeczki stosowane do rozluźnienia pośladków, stóp, ramion czy klatki piersiowej.
Na co należy uważać?
Rolowanie budzi jeszcze dosyć sporo kontrowersji, znajduje ono zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i lożę przeciwników, ze względu na zmienność wniosków wysnuwanych na podstawie ukazujących się badań. Brak odpowiedniej wiedzy może prowadzić do nieskutecznego wykonywania autoterapii, ponieważ uciskanie miejsc odległych o kilka-kilkanaście centymetrów od źródła bólu lub zbyt długie trwanie w jednym ogranicza wszelkie efekty. Pamiętajmy, aby w czasie sesji rolowania uważać na ścięgna, elementy kostne oraz nerwy.
Sprawdź już teraz idealne suplementy diety, przygotowane dla Twoich potrzeb