-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Optymalizacja diety - jak to zrobić?

Na początku chciał bym wam przybliżyć pojęcie diety, wydaje się banalne ale jest ono często złe interpretowane i błędnie rozumiane przez ludzi. Dieta to nic innego jak spersonalizowany model żywieniowy, czyli teoretycznie codziennie jedząc produkty o dużym stopniu przetworzenia ( fastfoody, słodycze itp) jesteśmy na diecie.
Optymalizacja diety - jak to zrobić?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Na początku chciał bym wam przybliżyć pojęcie diety, wydaje się banalne ale jest ono często złe interpretowane i błędnie rozumiane przez ludzi. Dieta to nic innego jak spersonalizowany model żywieniowy, czyli teoretycznie codziennie jedząc produkty o dużym stopniu przetworzenia ( fastfoody, słodycze itp) jesteśmy na diecie. Wydaje się to absurdalne ale tak jest, trzeba tylko zastanowić się czy taki model żywieniowy jest dla nas optymalny , da nam jakieś profity czy w dłuższym okresie czasu może powodować zaburzenie pracy organizmu.

Od czego zacząć optymalizując nasz plan żywieniowy?

Zdecydowanie warto było by określić cele w jakich osiągnięciu ma nam dieta pomoc. Pomoże nam to ustalić ogólne zapotrzebowanie energetyczne naszej diety i ukierunkować ja na konkretny cel- deficyt kcal w naszej diecie umożliwi sięganie bo rezerwy tkanki tłuszczowej oraz redukcje masy ciała i poprawę jego kompozycji i analogiczne nadwyżka kcal w stosunku do naszego wydatku energetycznego umożliwi stworzenie optymalnego środowiska do rozwoju mięśni czy lepszej ich regeneracji.

Dobór makroskładników

Kolejnym ważnym aspektem będzie dobór rozkładu poszczególnych makroskładników : białek, węglowodanów i tłuszczy zależnie od naszych celów oraz rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej oraz etapu na jakim obecnie jesteśmy jeśli chodzi o całościowy plan działania. Rozkład makroskładników jest kwestia bardzo indywidualna, dietetyka nie jest to dziedzina ścisła wiele zmian i manipulacji w diecie dobiera się na zasadzie obserwacji organizmu i wyciągania wniosków bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu. Schemat żywieniowy danej osoby, dla drugiej mając na uwagę zróżnicowanie gatunku może zupełnie się różnić po mimo że dwa osobniki wydaje się na pierwszy rzut oka podobne ( ten sam wiek, wzrost, masa ciała). Tutaj zawsze musimy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie!!!

Pamiętać też trzeba, że nasz organizm potrzebuje też mikro elementów, czyli witamin i minerałów, ich niedobór lub nadmiar może prowadzić do zaburzeń  funkcjonowania całego organizmu. Wchodzą w skład: płynów ustrojowych, niektórych enzymów, itp. Wywierają również wpływ na regulację czynności narządowych czy gruczołów.


Nie możemy zapomnieć również o płynach, które są nam niezbędne!! Ciało osoby dorosłej w 60% składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulując temperaturę naszego ciała, rozprowadzając substancje odżywcze w naszym organizmie, odpowiada za wielkość komórek naszego ciała od czego zależy ich komunikacja i przesyłanie impulsów nerwowych. Dla tego zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu bazując na wodach wysoko i średnio mineralizowanych, które dostarcza nam również elektrolitów!

Podsumowanie

Słowem podsumowania dieta jest nie ważnym narzędziem w kształtowaniu zdolności naszego organizmu oraz jego poprawnej kompozycji, trzeba tylko pamiętać by było ona spersonalizowana , urozmaicona oraz bazowała na produktach o niskim stopniu przetworzenia. Przy odpowiednim odżywieniu pomagają nam też suplementy diety, które w łatwy sposób mogą pomóc nam wyregulować niedobory w naszej diecie a tym samym maksymalizować efekty naszej ciężej pracy!!

Trener personalny, promotor Bodypak.

Zostaw opinię