11% ZNIŻKI NA WSZYSTKO*  KOD: PPL11

Tauryna

 

Popularne produkty

Okazje cenowe

Tauryna

Produktów
na stronie:
40

Tauryna

TAURYNA - CZYM JEST?

Tauryna jest aminokwasem biogennym wykazującym egzogenne właściwości. Oznacza to tyle, że musi być dostarczana z zewnątrz, bowiem organizm nie jest w stanie jej syntetyzować. Bardzo przydatna w tym celu jest profesjonalna suplementacja. Tauryna została po raz pierwszy wyizolowana w 1827 roku z żółci byka, jemu zawdzięcza swoją nazwę "taurus" (łac. byk). Jest naturalnie występującą w organizmie ludzkim substancją, głównie w siatkówce oka, sercu, mięśniach oraz w krwiobiegu - w postaci wolnej. Nie jest zdolna do tworzenia wiązań peptydowych przez swoją strukturę chemiczną.

Tauryna pod względem chemicznym to kwas 2-aminoetanosulfonowy. Obecnie wykorzystywana jest często w suplementacji sportowej, bowiem wykazuje szerokie spektrum działania. Wpływa pozytywnie między innymi na procesy energetyczne organizmu, wykazuje pewne właściwości ochronne dla wątroby oraz usprawnia pracę serca. Tauryna jest siarkowym aminokwasem biogennym, o którego odpowiednią podaż w diecie warto zadbać. Należy jednocześnie podkreślić, że wbrew pierwotnym doniesieniom nie buduje ona białek organizmu ludzkiego, jednak jest przy tym procesie obecna.

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do suplementacji preparatu na bazie tauryny? Jest to aminokwas niebiałkowy, a więc taki, który nie wchodzi w skład puli białkowej. Jego funkcje w organizmie nie są jednak pomijalne. Wpływa bowiem na pobudzenie syntezy oraz sekrecji (uwalniania) insuliny, jednego z najbardziej anabolicznych hormonów w organizmie każdego człowieka. Działa inaczej niż glukoza, która może doprowadzić do wystąpienia tzw. „insulinooporności”. Stosowanie tauryny niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, jednak jej działanie jest znacznie bardziej ukryte niż np. kofeiny działającej niemal natychmiast. Występuje w wersji "solo", jako dodatek w złożonych preparatach, ale i w napojach energetycznych.

UWAGA: Tauryna jest aminokwasem najczęściej występującym w tkankach zwierzęcych. Natomiast w organizmie ludzkim jej największe stężenia notowane są w sercu oraz mózgu.

TAURYNA - WŁAŚCIWOŚCI I DZIAŁANIE

Tauryna sprzyja regeneracji receptorów insulinowych, zmniejszając wrażliwość tkanki zapasowej, przy jednoczesnym uwrażliwianiu tkanki mięśniowej na działanie insuliny. Sprzyja to odpowiedniemu wykorzystaniu rezerw energetycznych organizmu poprzez ułatwienie procesu trawienia kwasów tłuszczowych. Warto podkreślić, że odpowiednia ilość tauryny w codziennej diecie ma także wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Może nawet pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz zapewniać delikatne pobudzenie organizmu.

Tauryna występuje w wielu produktach mających za zadanie wesprzeć procesy energetyczne organizmu, w tym nawet w shotach lub napojach energetycznych, które z definicji nie są polecane w nadmiernej ilości. Jest znana także w kontekście przemian metabolicznych, bowiem w sposób pośredni wpływa nawet na usprawnienie przemian kwasów tłuszczowych. Ponadto działa antykatabolicznie, co pomaga w ochronie mięśni przed procesami rozpadu. Wykazuje również właściwości anaboliczne - między innymi dzięki swojemu wpływowi na utrzymanie dodatniego bilansu azotowego. Przyjmowanie tauryny nie wpływa jednak bezpośrednio na spektakularny przyrost suchej masy mięśniowej.

TAURYNA - SKUTKI UBOCZNE?

Tauryna jest aminokwasem i jako taka jest bardzo trudna w przedawkowaniu. Jej dzienna dobowa dawka nie powinna przekroczyć 2000mg. Jednak nawet jeśli do tego dojdzie, to negatywne skutki są marginalne, często nawet niezauważalne. Nie są bowiem związane z żadnymi poważnymi konsekwencjami, najczęściej są odczuwalne spadkiem samopoczucia, bowiem organizm jest poniekąd przebodźcowany/nadmiernie pobudzony.

TAURYNA - ZASTOSOWANIE W SPORCIE.

Tauryna była do niedawna wykorzystywana w celu poprawy transportu cząsteczek kreatyny do tkanki mięśniowej. Jednak o ile można mówić o przesadzie w podkreślaniu jej wpływu na proces przenoszenia cząsteczek kreatyny, to nie można zaprzeczyć, że to zjawisko istnieje. Podstawową różnicą jest skala, nie jest tak olbrzymia, jak kiedyś twierdzili producenci suplementów. Owszem, warto podawać taurynę wraz z kreatyną, co widać po częstym jej łączeniu w preparatach keratynowych, ale nie należy od niej wymagać cudów.

Nie można zapominać o taurynie w kontekście procesów energetycznych, dlatego jest jednym z ważniejszych składników w suplementacji przedtreningowej.

TAURYNA - CZYM SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS ZAKUPU?

Zakup preparatu na bazie tauryny nie powinien być problemem, ilość dostępnych na rynku produktów może przytłoczyć. Zwracaj uwagę na stężenie tauryny w produkcie, także w przeliczeniu na każdorazową porcję. Ponadto warto zwrócić uwagę na ewentualne dodatki w składzie.

- Trec Taurine 900,

Wysokiej jakości tauryna w wersji "solo", a więc bez żadnych dodatków. Nie znajdziesz w niej żadnej innej substancji aktywnej - to wyłącznie 100% tauryna. Wpływa pozytywnie na koncentrację, ale i podnosi ogólną wytrzymałość organizmu. Sam preparat występuje w formie relatywnie łatwych do połknięcia kapsułek.

- Trec Endurance Isotonic Sport.

Nie jest to preparat oparty wyłącznie o taurynę, jest to zaawansowany koncentrat napoju izotonicznego w proszku. To znakomity przykład suplementu, w którym tauryna gra jedne z pierwszych skrzypiec, a zawarte w nim składniki cechują się najwyższą jakością oraz solidną koncentracją.

TAURYNA - PODSUMOWANIE.

Preparaty na bazie tauryny stanowią podstawę suplementacji wielu osób aktywnych i nie jest to przypadek, bowiem jak na zwykły aminokwas wykazuje szereg cech bardzo korzystnych w rozwoju formy oraz upragnionej muskulatury. Należy jednak brać poprawkę, że działa w tle, jest to ostatecznie "jedynie" aminokwas. Może być z powodzeniem stosowana przez osoby początkujące, jak i zawodowych sportowców celem dopięcia profesjonalnej suplementacji.

Produkty znajdujące się w tej kategorii charakteryzują się czystym składem oraz korzystną ceną. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości tauryny – nie mogłeś trafić lepiej!

Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak