-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Trening siłowy - podstawy

Trening siłowy wybierany jest przez co raz większa ilość osób. Widać to codziennie na siłowniach, gdzie z dnia na dzień przybywa nowych adeptów, którzy chcą zmienić coś w swojej sylwetki lub po prostu zakosztować tego rodzaju aktywności fizycznej. Warto rozpoczynając swoją przygodę na siłowni robić to mądrze tak aby móc jak najlepiej korzystać z siłowni, a przede wszystkim aby nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji. W niniejszym artykule wskażę W
Trening siłowy - podstawy
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Podstawy treningu siłowego - na co należy zwrócić uwagę

Trening siłowy wybierany jest przez co raz większa ilość osób. Widać to codziennie na siłowniach, gdzie z dnia na dzień przybywa nowych adeptów, którzy chcą zmienić coś w swojej sylwetki lub po prostu zakosztować tego rodzaju aktywności fizycznej. Warto rozpoczynając swoją przygodę na siłowni robić to mądrze tak aby móc jak najlepiej korzystać z siłowni, a przede wszystkim aby nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji. W niniejszym artykule wskażę Wam na co należy zwracać szczególną uwagę rozpoczynając przygodę z siłownią i treningiem siłowym.

Trening siłowy - podstawy

Trening siłowy to bardzo dobra alternatywa dla aktywności fizycznej. Poza wzmocnieniem całego ciała, podniesieniem siły, wytrzymałości, poprawą wyglądu sylwetki – wzmacnia charakter, wytrwałość i konsekwencję w życiu. Warto dbać o podstawy aby nie zniechęcić się za szybko i nie nabawić się na kontuzję:

1. Każdy trening siłowy rozpocznij od rozgrzewki

Bardzo ważny aspekt każdego treningu siłowego! Rozgrzewka musi zostać ZAWSZE przeprowadzona jeśli zamierzacie rozpocząć trening siłowy. Pozwala ona na przygotowanie mięśni do wysiłku i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Warto rozpocząć od 5-10 minut rozgrzewki na bieżni, orbitreku bądź rowerku stacjonarnym, a następnie przejść do rozgrzewki dynamicznej;

2. Rozpoczynając każde ćwiczenie

Zrobić jedną serię wstępną używając do tego 60% ciężaru, którym rozpoczniesz 1 serię. Pozwoli to jeszcze bardziej przygotować mięśnie do odpowiedniego ruchu.

3. Każde ćwiczenie wykonujcie z zachowaniem odpowiedniej techniki technicznie!

Jest takie jedno słynne powiedzenie: „Nie ciężar, a technika zrobią z Ciebie zawodnika”! Zgadzam się z tym w 100%, a więc w każdej serii jaką będziecie wykonywać – róbcie to jak najbardziej technicznie. Nie tylko uchroni Was to od kontuzji, ale pomoże Wam jeszcze bardziej w rozwoju sylwetki i wzmocnieniu mięśni.

4. Pamiętajcie o wzmacnianiu mięśni stabilizujących!

Jest niezmiernie ważne aby nie zapomnieć o wzmacnianiu mięśni, które stabilizują sylwetkę – mięśni brzucha, grzbietu oraz nóg. Pomoże Wam to nie tylko we wsparciu kręgosłupa, ale także pozwoli Wam zwiększyć ogólną siłę w każdym innym ćwiczeniu. Mocnie mięśnie stabilizujące to większe możliwości siłowe, a przede wszystkim – zdecydowanie łatwiej jest utrzymać prawidłową technikę w ćwiczeniach wielostawowych, które bardzo dobrze rozwijają siłę oraz sylwetkę.

5. Dostosujcie plan treningowy pod swoje możliwości siłowe.

6. Dbajcie o regenerację pomiędzy treningami!

To, że jeden plan treningowy działa na jedną osobę – nie znaczy, że musi działać na Was. Jest wiele zmiennych, które mają wpływ na dostosowanie planu treningowego – możliwości siłowe, doświadczenie w treningu siłowym, ograniczenia ruchowe i wiele innych.

7. Nie bójcie się prosić o pomoc innych na siłowni!

Tak samo jak każdy trening siłowy jest ważny – tak samo ważna jest odpowiednia regeneracja pomiędzy nimi. Prawdziwą bronią jest odpowiednia regeneracja – to ona pozwoli Wam na zwiększanie obciążeń na siłowni, rozwój sylwetki, a przede wszystkim uchroni mięśnie przed przetrenowaniem, a co za tym idzie – kontuzją.

Jeśli nie jesteście pewni jak wykonać dane ćwiczenie – zapytajcie trenera personalnego, który jest na siłowni – z pewnością Wam pomoże a Wy zwiększycie swoją świadomość na temat treningu siłowego i zadbacie o swoje zdrowie jeszcze bardziej.

Trening siłowy to doskonały sposób na aktywność fizyczną. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie się do każdego treningu aby nie tylko uchronić się przed kontuzją, ale przede wszystkim aby nie zniechęcić się na początku swojej przygody.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię