ZNIŻKA -12% ZA MINIMUM 150 zł  KOD: WRZ12
Wygląda na to, że znajdujesz się na terenie Polski. Jeśli chcesz abyśmy wsyłali Ci towar do innego kraju ustaw go aby obliczyć odpowiednio wszystkie ceny i koszty.
Kraj dostawy
Super zniżka -12% na zakupy powyżej 150 zł. Sprawdź

Najbardziej anaboliczne składniki suplementów

Artykuł zawiera opis pięciu najbardziej anabolicznych składników, które stanowią często podstawę lub dodatek do suplementów.
Najbardziej anaboliczne składniki suplementów
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Wchodząc do sklepu z suplementami dla sportowców, na półce możemy znaleźć setki różnorodnych preparatów o skomplikowanym składzie i egzotycznych nazwach. Często jako konsumenci nie jesteśmy pewni, na co zwracać uwagę dokonując zakupu suplementów. Z myślą o tym, oto lista pięciu najbardziej anabolicznych składników, których warto szukać w składzie kupowanych przez nas produktów.

5 anabolicznych składników suplementów

Kreatyna – jest to numer jeden wśród suplementów, najbardziej przebadany suplement o naukowo udowodnionym działaniu. Suplementacja kreatyną pozwoli nam trenować ciężej. Mechanizm jej działania sprowadza się do kumulacji fosfokreatyny, która odpowiada za resyntezę ATP – podstawowego substratu energetycznego naszych mięśni. Im więcej fosfokreatyny gromadzimy tym szybciej jesteśmy w stanie syntetyzować ATP, a więc mamy więcej energii. Dodatkowo kreatyna pozytywnie wpływa na nawodnienie komórek. Prawidłowo nawodnione komórki dużo szybciej są w stanie dzielić się i rozrastać, dzięki czemu optymalizujemy ich potencjał anaboliczny. Kreatyna jest suplementem bezpiecznym, najchętniej używany w dyscyplinach siłowych oraz szybkościowo-siłowych.

Leucyna – jest jednym z trzech aminokwasów, wchodzących w skład BCAA. Aminokwasy rozgałęzione najczęściej występują w wersji 2–1–1, 4–1–1 lub nawet 8–1–1. Poszczególne cyfry oznaczają proporcję pomiędzy leucyną-izoleucyną-waliną. Leucyny zawsze jest oczywiście najwięcej. Dlaczego? Leucyna odpowiada przede wszystkim za pobudzenie kinazy mTOR. Kinaza mTOR jest bardzo korzystna dla naszych mięśni. Jej najlepiej poznana funkcja to kataliza procesów syntezy białek. Mówiąc prościej kinaza mTOR jest przełącznikiem, który informuje organelle komórkowe że należy przeprowadzić translacje, czyli proces budowy nowych białek. Dzięki dostarczeniu leucyny komórki wiedzą że mają się „nadbudowywać”.

Arginina – jest aminokwasem endogennym, bardzo często obecnym w suplementach przedtreningowych. Wachlarz działania argininy na organizm człowieka jest szeroki, jednak biorąc pod uwagę aspekt sportowy, arginina pomoże nam uzyskać lepszą pompę mięśniową. Dzięki pompie, mieśnie są lepiej ukrwione, odżywione oraz dotlenione, wszystko to przekłada się na to że na treningu mamy więcej energii, a mięśnie szybciej się regenerują. Arginina to suplement, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Beta alanina – kolejny aminokwas, który bardzo chętnie dodawany jest do preparatów przedtreningowych. Beta alaniana ma bardzo ciekawe działanie, bowiem dzięki niej jesteśmy w stanie dłużej trenować bez uczucia zmęczenia. Działanie opóźnienia zmęczenia zawdzięczamy temu, że beta alanina jest prekursorem karnozyny. Karnozyna to dwupeptyd odpowiedzialny za utrzymanie optymalnego pH w mięśniach, dlaczego jest to takie ważne? Jednym z głównych czynników informujących nas o zmęczeniu jest gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach. Kwas mlekowy ma oczywiście pH kwasowe, a więc zakwasza nasze mięśnie, dzięki obecności karnozyny proces ten jest hamowany, dzięki czemu nie czujemy zakwasów, ponadto karnozyna zmniejsza obolałość mięśniową po treningu.

ZMA – bardzo popularny suplement, zawierający cynk, magnez oraz witaminę B6. Producenci deklarują, że dzięki ZMA zregenerujemy się szybciej, lepiej wyśpimy. Czy takie twierdzenia mają uzasadnienie?
Cynk jest to jeden z najważniejszych pierwiastków śladowych odgrywający znaczną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Suplementacja cynku poprawi naszą cerę. Cynk w większych dawkach może pełnić rolę inhibitora aromatazy, czyli chronić nas przed skutkami ubocznymi nadmiernej ilości estrogenów w organizmie. Cynk przyczynia się również do zwiększania poziomu testosteronu.
Magnez poza likwidacją skurczy, jest używany do regeneracji układu nerwowego, w treningu siłowym układ nerwowy jest bardzo eksploatowany. Główną przyczyną przetrenowania jest nadmierne zużycie układu nerwowego. Dzięki stosowaniu ZMA będziemy mogli trenować ciężko bez ryzyka przetrenowania.
Witamina B6 mówi się że jest to wita­mina sportowców. W trakcie wysiłku tracimy jej duże ilości, dlatego warto pamiętać by nie doprowadzać do jej niedoborów.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Zostaw opinię