Kreatyna
Planujesz cykl kreatynowy, ale nie jesteś pewny, jaka jej forma chemiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Jest to zatem zdecydowanie odpowiednia kategoria produktów, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla uzyskania maksymalnie możliwych na dany moment wyników sportowych. Monohydrat kreatyny zaliczany jest do najlepiej przebadanych substancji aktywnych stosowanych w profesjonalnej suplementacji, można więc powiedzieć, że jest najlepiej przebadaną formą kreatyny.
Kreatyna - czym jest? Jak działa kreatyna?
Kreatyna jest związkiem chemicznym, którego największe stężenie znajduje się w tkance mięśniowej. Pod względem chemicznym może być połączona między innymi z cząsteczką kwasu jabłkowego (trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego w przypadku tri-jabłczanu), cytrynowego, pirogronianem, ale i chelatowanym magnezem. Każda z tych form chemicznych kreatyny chwalona jest za większą stabilność chemiczną niż w przypadku monohydratu kreatyny. Dodatkową korzyścią jest dostarczenie do organizmu, np. cząsteczki doskonale przyswajalnego magnezu, którego pozytywny wpływ na pracę mięśni jest niezaprzeczalny.
Doskonale sprawdza się w przypadku sportów wytrzymałościowych, ale i siłowych - maksymalizując osiągane wyniki w postaci wzrostu masy mięśniowej (suchej), poprawy parametrów siłowych, jak i podniesienia ogólnej wydolności wysiłkowej organizmu. Trudno o lepsze wsparcie w rozwoju mięśni szkieletowych.
Najpopularniejsze formy kreatyny:
Zażywanie kreatyny sprzyja wysyceniu nią komórek mięśniowych, co przekłada się na stymulację procesów energetycznych organizmu. Częstym wyborem są preparaty na bazie kilku form chemicznych - określa się je mianem stacka kreatynowego. Formuła może obejmować także dodatki witamin, wolnych form aminokwasów itd, które mają na celu podniesienie wydajności działania kreatyny.
Postać suplementu na bazie kreatyny bywa różna:
kapsułki,
tabletki,
proszek.
Niezależnie od postaci należy podkreślić, że kreatyna (szczególnie w formie monohydratu) nie może przebywać długo w środowisku wodnym, bowiem dochodzi do jej przekształcania się w nieaktywną kreatyninę. Nie zwlekaj zatem z przyjęciem przygotowanej porcji kreatyny.
Kreatyna - dla kogo?
Kreatyna stosowana jest w sporcie już od przeszło 25 lat, wspomaga sportowców na całym świecie w budowie upragnionej sylwetki i muskulatury. Regularne stosowanie kreatyny przynosi szereg korzyści niezależnie od rodzaju uprawianego sportu. Sprawdzi się zarówno podczas treningów siłowych, siłowo-wytrzymałościowych, a także wytrzymałościowych. Jest to także jeden z najlepiej przebadanych związków chemicznych, jakie stosowane są w suplementacji sportowej.
Kreatyna stanowi doskonały wybór dla sportowców dyscyplin siłowych, wytrzymałościowych i wytrzymałościowo-siłowych. Odpowiednio stosowana sprzyja syntezie białek mięśniowych i pomaga w rozwoju beztłuszczowej masy mięśniowej ciała.
Dawkowanie kreatyny. Jak ją stosować?
Istnieje kilka podstawowych szkół suplementacji kreatyny, w tym cykliczna oraz "stała". Różnice polegają na wielkości dawki, jak i czasie stosowania bez stosowania przerw na oczyszczenie się organizmu i receptorów. Najpopularniejszymi systemami przyjmowania kreatyny jest:
Cykliczna suplementacja kreatyną
Zwykle opiera się na dwóch porcjach dziennie w dawce po 5000 mg każda, co pozwala na skuteczne i relatywnie szybkie wysycenie organizmu kreatyną. Długość cyklu jest zależna od indywidualnych cech organizmu, jednak zwykle szacowna jest na 7 tygodni.
UWAGA: Kiedyś stosowano fazę "nasycenia" polegającą na zwielokrotnieniu codziennych dawek kreatyny, jednak współcześnie odchodzi się od tej metody jako nie dającej relatywnych korzyści.
Stała suplementacja kreatyną
System ciągły charakteryzuje się minimalnymi dawkami rzędu 2000 mg dziennie, które stosowane są zależnie od przyjętej strategii, nawet kilka miesięcy, do pół roku bez żadnych przerw. Wbrew pozorom nawet w takim przypadku warto raz, może nawet dwa razy zastosować przerwę w przyjmowaniu kreatyny celem oczyszczenia organizmu. Ma to na celu maksymalizację osiąganych wyników jakie przychodzą wraz z każdym kolejnym cyklem kreatynowym.
Często pojawia się także pytanie, co stosować aby poprawić transport kreatyny do mięśni. Odpowiedź jest prosta, stosuj ją w okolicy posiłku lub dorzuć kilka gramów węglowodanów do porcji swojej kreatyny. Wpływ insuliny na przyswajalność kreatyny (niezależnie od jej formy chemicznej) jest korzystny, choć nie tak olbrzymi jakbyśmy sobie tego życzyli.
Kreatyna - skuteczność i efekty
Warto podkreślić, że kreatyna została dokładnie przebadana i udowodniono ponad wszelką wątpliwość brak jej negatywnego wpływu na zdrowy i prawidłowo funkcjonujący organizm. Istnieje minimalna dzienna dawka rzędu 3000 mg kreatyny, której zastosowanie umożliwia uzyskanie maksymalnych korzyści, jakie płyną z jej suplementacji. Kreatyna może być przyjmowania w trakcie sesji treningowej, jednak zwykle podawana jest 2 do 3 razy dziennie, w tym przed treningiem celem maksymalizacji jej skuteczności.
Właściwości i działanie kreatyny
Kreatyna występuje w wielu formach chemicznych, które w różnym stopniu mają wpływ na jej przyswajalność. Jej formy charakteryzują się także różną stabilnością chemiczną oraz wpływem na wystąpienie efektu „podlania” lub jego braku w trakcie cyklu. Może być stosowana przez wszystkie osoby aktywne, zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych sportowców, którym zależy na wzmocnieniu swojej tężyzny oraz czystej siły fizycznej.
Ciekawym sposobem na poprawę ostatecznych wyników sportowych jest połączenie kreatyny z beta alaniną, synergia obu substancji aktywnych jest wyjątkowo skuteczna i pozwala na znaczną poprawę efektywności prowadzonych działań. Kreatyna bywa polecana w celu zrzucania zbędnych kilogramów, jednak nie jest to odpowiednie jej wykorzystanie, głównym celem jej działania jest zwiększenie masy mięśniowej- warto o tym pamiętać.
Kreatyna - opinie
Regularna suplementacja kreatyną, niezależnie od tego, czy w systemie ciągłym (małymi dawkami), czy też cyklicznym - cieszy się dużą popularnością wśród sportowców na całym świecie. Wynika to z jej skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania, bowiem brak negatywnych efektów ubocznych w konfrontacji z jej olbrzymim potencjałem anabolicznym sprawia, że często uznawana jest za alternatywę dla środków dopingujących. Kreatyna cieszy się zatem bardzo dobrymi opiniami zarówno ze strony zawodowych sportowców, jak i osób aktywnych fizycznie na bardziej amatorskim poziomie.