Przyprawy

Aktywne filtry:

Sortowanie: Trafność
Znaleziono: 3
Kategoria: Przyprawy
Intenson Sól Himalajska Różowa Drobna - 500g
Intenson Sól Himalajska Różowa Drobna - 500g
1 Niezweryfikowane
5,09 pln
Najniższa cena: 4,29 pln
Cena regularna: 5,99 pln
Intenson Sól Morska Jodowana Drobna - 500g
Intenson Sól Morska Jodowana Drobna - 500g
10,19 pln
Najniższa cena: 4,87 pln
Cena regularna: 11,99 pln
Intenson Sól Himalajska Różowa Gruboziarnista - 500g
Intenson Sól Himalajska Różowa Gruboziarnista - 500g
1 Niezweryfikowane
5,09 pln
Najniższa cena: 5,99 pln -15%
Cena regularna: 5,99 pln -15%

PRZYPRAWY - CZYM SĄ I JAKIE JEST ICH ZADANIE?

Przyprawy mają za zadanie nadać żywności lepszego smaku, ale nawet konserwują ją - co przekłada się na zwiększenie jej trwałości. Oczywiście, można się bez nich obejść, ale chyba każdemu z nas zależy, aby życie miało jakiś smak. Pomagają w nadaniu potrawom charakterystycznych walorów smakowych, niwelują ich potencjalnie mdły i nieprzyjemny smak oraz aromat. Zgodnie ze współczesną wiedzą przyprawy towarzyszą ludzkości już od przeszło 2000 lat.

UWAGA: Jak ważne są dla ludzi przyprawy, niech świadczy o tym fakt, że z ich powodu wybuchła niejedna wojna/konflikt na świecie.

PRZYPRAWY - RYS HISTORYCZNY.

Zgodnie z wiedzą zdobytą przez archeologów, już człowiek pierwotny widział potrzebę doprawiania spożywanej żywności. W epoce zbieraczy i myśliwych wykorzystywano koncepcję pakowania kawałków mięsa w aromatyczne liście, a nawet okładanie ich pestkami oracz owocami, których jednym z celów była niwelacja nieprzyjemnego zapachu w przypadku nie najświeższej żywności. Ostatecznie ludzkość odkryła, że zastosowanie przypraw to nie tylko lepszy smak i zapach, to także sposób na konserwowanie i nadawanie jej dłuższego terminu przydatności do spożycia.

Należy podkreślić, że już 2000 lat temu wykorzystanie przypraw było powszechne. Przykładowo, w chińskich tekstach znaleziono zapiski i odniesienia do setek ziół i ekstraktów o pozytywnym wpływie na organizm. Natomiast w Egipcie już w drugim tysiącleciu przed Chrystusem zastosowanie miał jałowiec, czosnek, koper włoski, tymianek, a nawet kolendra - zarówno w celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak i podczas jego balsamowania.

UWAGA: Hipokrates żyjący na przełomie piątego i czwartego wieku przed naszą erą stosował już przeszło 400 przypraw!

Okres średniowiecza był do przypraw także pozytywnie nastawiony, jednak stały się one luksusem, na który niewielu było stać. Były także dobrem wymiennym. np. za pół kilograma szafranu można było otrzymać konia, a za pół kilograma gałki muszkatołowej nawet siedem dorodnych wołów.

UWAGA: Oficjalną ceną za dopuszczenie do udziału przez londyńską giełdę było przez wiele lat 5 kilogramów czarnego pieprzu.

Współcześnie mnogość przypraw i ich zastosowanie w kuchniach świata zadziwia i trudno byłoby sobie wyobrazić ich nagły niedostatek.

PRZYPRAWY - PODZIAŁ

- Przyprawy ziołowe

Stanowią jedną z najbardziej naturalnych dla krajów Europy, w tym także i Polski, grupę przypraw. Wynika to z faktu, że pierwotnie rosły one dziko w naszym klimacie, co znacząco ułatwiło ich późniejszą uprawę. Chodzi oczywiście o aromatyczne krzewy, drzewa, których kora, liście czy też łodygi charakteryzują się wysokim stężeniem olejków eterycznych. Należy podkreślić, że to one nadają żywności przyjemny smak oraz zapach. Mogą być stosowane w formie surowej, suszonej oraz być poddane procesom sproszkowania.

Najpopularniejszymi aktualnie przyprawami ziołowymi są: czarny pieprz, oregano, bazylia, pietruszka, tymianek. cząber, kolendra, rozmaryn, lubczyk oraz mięta.

- Przyprawy warzywne

Ekstrakty pozyskiwane z warzyw stanowią odrębną, nie mniej popularną grupę przypraw, które często pełnią rolę bulionów warzywnych w wielu daniach. Powstają najczęściej na drodze suszenia oraz mielenia czosnku, cebuli, selera, pietruszki oraz papryki. Dzięki ich ogólnej dostępności, tego typu przyprawy bez większego problemu można przygotować nawet w domowych warunkach. Doskonały dodatek do marynat stosowanych do mięs, ale i zup.

Idąc na zakupy zwróć uwagę na przyprawy warzywne, które występują zwykle jako mieszanka drobin wysuszonych warzyw, którym towarzyszy dodatek soli (mogą także być jej pozbawione). Ciekawe przykłady: sól czosnkowa, sól selerowa bądź cebulowa.

UWAGA: Warto podkreślić, że sól jest jedną z najpopularniejszych przypraw, której zastosowanie znacząco wydłuża przydatność pokarmów do spożycia. Historycznie najbardziej trafnym przykładem jest solenie mięs, które stanowiły podstawę zapasu żywności, np. podczas długich rejsów statkami.

>> Sól nie jest klasyfikowana do żadnych z tych grup przypraw.

- Przyprawy korzenne

Jest to grupa przypraw, które wbrew nazewnictwu nie muszą być pozyskiwane zawsze z korzeni roślin, ale równie dobrze z kwiatów, nasion czy też kory. Podstawowym kryterium przydzielającym daną przyprawę do tej grupy jest jej charakter - głęboki aromat. Duży procent przypraw korzennych pochodzi z Azji i Ameryki Środkowej.

Najpopularniejszymi aktualnie przyprawami korzennymi są: imbir, kurkuma, cynamon, kmin, wanilia, goździki, szafran oraz gałka muszkatołowa.

PRZYPRAWY - NIEZBĘDNE W KAŻDEJ KUCHNI?

Czy przyprawy są niezbędne do przeżycia? NIE. Czy wpływają na jakość i komfort funkcjonowania? Zdecydowanie TAK.

Jedną z najpopularniejszych przypraw w tej kategorii jest:

Intenson Sól Himalajska Różowa Gruboziarnista - 500g

Światowej klasy sól himalajska, która powszechnie uznawana jest za najczystszą jej formę. Może występować w drobnych ziarnach lub jak w tym przypadku - grubych. Jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych, wydobywana jest z przeszło 500 metrów głębokości. Charakteryzuje się różową, lub blado-różową kolorystyką, co jest zależne od regionu oraz koloru skały, z jakiej została pozyskana.

PRZYPRAWY - PODSUMOWANIE.

Najwyższa jakość to nie tylko naturalne pochodzenie, to także brak dodatków typu barwniki i wzmacniacze smaków! Produkty z tej kategorii idealnie sprawdzą się w kuchni każdego sportowca (i nie tylko), urozmaicając walory smakowe niemal każdego dnia. Oferta sklepu jest niezwykle szeroka i obejmuje wielu producentów, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki tym przyprawom każda Twoja potrawa będzie niezwykle aromatyczna i wyjątkowa. Przecież dieta wcale nie musi być monotonna!

Poradnik Bodypak